نگهداری موادغذایی درمنزل

نگهداری عسل درمنازل

   

PH  عسل برابر ۴ و به شدت اسیدی است،‌ بنابراین باید از نگه‌داری آن در ظروف فلزی خودداری کرد. چون بعد از مدتی فلز را خورده و خودش هم خراب می‌شود و ذرات فلز که به همراه عسل وارد بدن می‌شود، برای انسان مضر است. برای نگه داری عسل در حجم زیاد ظروف استیل و  گالوانیزه و برای مصارف خانگی ظروف شیشه ای، لعابی و سفالی توصیه می‌شوند. ظرف عسل را نباید در باز، در اتاق یا یخچال نگه داشت، ‌زیرا عسل، ‌آب موجود در هوا را به شدت به خود جذب کرده و پس از مدتی، رقیق و آبکی می‌شود. عسل، بوهای خارجی را خیلی زود به خود جذب می‌کند. بنابراین نباید آن را نزدیک موادی چون پارافین، قیر، بنزین و ماهی‌های دودی و … نگه داشت. در نزد عامه عسل متبلورشده و شکرک‌زده عسل تقلبی شناخته می‌‌شود که این باور صحیح نیست ولی فروشندگان عسل برای از بین بردن شکرک و جلوگیری از متبلور شدن آن عسل را به مدت نیم ساعت در درجه حرارت حدود “۶۵” درجه سانتی‌گراد نگه داشته و سپس آن را سرد کرده و بسته‌بندی می‌کنند تا عسل آن‌ها شکرک نزند. چون حرارت دادن عسل همه ذرات جامد موجود را به مایع تبدیل می‌کند و مانع شکرک‌زدن عسل می‌شود. در ضمن بهترین دما برای نگه‌داری عسل “۷” تا “۱۲” درجه سانتی‌گراد است

 

نگه داری گوشتهای چرخ کرده  

گوشتهای چرخ کرده به دلیل ترکیبی از مواد مختلف ، مستعدترین ماده غذایی برای آلودگی هستند.   در دو دسته از موادغذایی امکان آلودگی و مسمومیت بیشتری وجود دارد، گوشت و فرآورده های لبنی نسبت به دیگر مواد غذایی محیط مساعدتری برای آلودگی و مسمومیت دارند.بدترین شکل نگهداری گوشت در فضای خارج از یخچال و بهترین نوع آن نگهداری در فریزر است. هر چند میکرب در یخچال رشد کندتری دارد، ولی این رشد متوقف نمی شود و گوشت تنها چند ساعت می تواند در یخچال سالم بماند.متاسفانه بیشتر مسمومیت ها زمانی رخ می دهد که ظاهر گوشت و طعم و رنگ آن کاملا طبیعی است ، بنابراین تنها زمانی می توانیم مطمئن باشیم که فرض کنیم در همه گوشتها احتمال آلودگی وجود دارد. اگر گوشت پخته شده به صورت گرم چند ساعت داخل فر نگهداری شود، مستعد آلودگی به میکرب است.  هپاتیت ، سقط جنین و مننژیت از عوارض غذاهای آلوده بخصوص گوشت آلوده است. اگر غذای پخته شده قرار است برای مصرف بعدی استفاده شود، حتما آن را از زمانی که حرارت خود را از دست نداده داخل فریزر قرار دهید و بعد برای مصرف مجدد آن را کاملا بجوشانید، تا اگر میکربی در آن وجود دارد، از میان برود

 

مدت نگهداری مواد در یخچال  

توصیه‌هایی برای نگهداری مواد غذایی در یخچال  

قرار دادن مواد غذایی گوناگون و متعدد برای مدت طولانی در داخل یخچال، کار بسیار راحتی است. اما معمولاً افراد خانواده از مواد غذایی که در داخل یخچالشان وجود دارد غافل می‌شوند و آنها را به فراموشی می‌سپارند.

به خاطر داشته باشید که خوراکی‌ها و مواد غذایی در یخچال برای همیشه تازه نمی‌مانند و روزی خواهد رسید که شما حجم زیادی از آنها را دور می‌ریزید و یا این که شک می کنید و از خود می‌پرسید آیا این مواد خوراکی هنوز سالم و قابل استفاده هستند یا این که فاسد شده‌اند؟

کارشناسان می‌گویند برای اینکه از سالم بودن مواد غذایی اطمینان حاصل کنیم، همیشه نباید به برچسب‌های روی آنها که توضیحاتی در مورد تاریخ مصرف داده است، اطمینان کرد. اگرچه بعضی از مواد غذایی دارای چنین برچسب‌هایی هم نیستند. سایر مواد خوراکی دیگری که دارای چنین توضیحاتی هستند هم ممکن است گاهی اوقات مصرف کننده را گیج و سرگردان کنند.

بیشتر مردم به محض اینکه درب قوطی کنسروها و مواد غذایی را باز می کنند، نمی‌توانند تشخیص دهند که آیا آنها تازه و قابل مصرف هستند یا خیر. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم کدام یک از مواد غذایی و خوراکی به محض آنکه در یخچال قرار می‌گیرند، ماندگاری و طول عمر کمتری دارند و سریع‌تر فاسد می‌شوند.

اگر مواد خوراکی که برای تهیه غذا در یخچال نگهداری می‌شوند، پس از گذشت یک مدت طولانی مورد مصرف قرار بگیرند، می‌توانند موجب فاسد شدن غذایی که ما مصرف می‌کنیم شوند و در نهایت خطرات و مشکلات بسیار جدی برای سلامت ما ایجاد می‌کنند.

بطری‌های حاوی آب میوه که مخصوص کودکان است از زمانی که درب آن باز می‌شود، به مدت یک تا سه روز در یخچال قابل استفاده و نگهداری هستند و تازه می‌مانند. گوشت و سبزیجات تازه‌ای که برای کودکان تهیه می‌شود هم باید پس از یک تا دو روز نگهداری در داخل یخچال، دور ریخته شوند.

این یک اصل است: هرگز غذای کودکان را بیشتر از سه روز در داخل یخچال نگهداری نکنید.

خطری که گاهی اوقات غذای کودکان را تهدید می‌کند این است که والدین ممکن است کودکان خود را با شیشه شیر غذا بدهند. با این عمل بزاق دهان که به شیشه منتقل می‌شود می‌تواند به رشد باکتری کمک کند(پس از آنکه که شیشه را مجددا‌ً به داخل یخچال می‌گذارند).

اگر شما بطری حاوی مواد غذایی کودک خود را بیشتر از یک بار مصرف می‌کنید، هر بار به مقدار کافی از آن برای کودک خود بردارید. با این عمل مجدداً‌ قاشق کثیف وارد بطری نمی‌گردد.

نگهداری سس گوجه فرنگی در یخچال

سس‌هایی که اساسا‌ً با گوجه فرنگی تهیه می‌شوند، به محض آنکه درب آنها باز می‌شود، تنها به مدت ۵ روز در یخچال می‌توانند نگهداری شوند و تازه بمانند. نگهداری این نوع سس‌ها به دقت زیادی احتیاج دارد.

این نوع سس‌ها را نباید به مدت طولانی در یخچال نگه دارید تا کپک بزند. گاهی اوقات ممکن است شما پس از ۵ روز، کپکی که بر روی سس ایجاد می شود را نبینید. اما آن سس آن قدر کهنه شده است که دیگر قابل استفاده نخواهد بود. بعضی از کپک‌ها یا قارچ‌ها ایجاد سمومی می‌کنند که می‌توانند بسیار مضر باشند. کپک‌ها در محیط‌های خیلی مرطوب رشد می‌کنند و عاملی که باعث گسترش و افزایش آنها می‌گردد، مقدار بیش از حد رطوبت است و پخت آنها نیز نمی‌تواند سموم آنها را نابود کند و از بین ببرد. بنابراین برای امنیت و سلامت بیشتر، بهتر است که آن را دور بریزید.

نگهداری سس مایونز در یخچال

این نوع سس از زمانی که درب آن باز می شود می‌تواند به مدت دو ماه در یخچال نگهداری و استفاده شود. سس مایونز به دلیل آنکه حجم چربی آن بالا است، مانع رشد باکتری و کپک می‌شود، اما روغن موجود در آن پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از تاریخ مصرف آن، شروع به تجزیه شدن می‌کند و طعم و بوی آن را تغییر می‌دهد و دیگر مزه خوبی نمی‌دهد.

گاهی اوقات ممکن است که شما در تغییر بوی آن دچار اشتباه شوید و قادر نباشید تشخیص دهید که بوی آن تغییر کرده است. بنابراین کاملاً‌ دقت کنید و در این گونه موارد هرگز ریسک نکنید و حتماً آن را حتی اگر متعلق به یک کارخانه معتبری است، پس از گذشت دو ماه نگهداری در یخچال، دور بریزید.

برای سایر چاشنی‌های دیگر مثل ترکیبات رب گوجه فرنگی و قارچ و سس سالاد حتماً به تاریخ مصرف آن که معمولاً دقیق و درست هستند مراجعه کنید.

پیگیری و به خاطر سپردن اینکه چه مدت غذای شما در یخچال مانده است، کارآسانی نیست. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که یک قلم و کاغذ بردارید و تاریخی را که شما درب هر نوع کنسرو یا بطری را باز می کنید بنویسید و از تاریخ ها به عنوان علامت مرجع استفاده کنید. به محض اینکه تاریخ مصرف آن از زمانی که شما یادداشت کردید گذشت، باید آن ماده خوراکی را دور بریزید

 

نگهداری پنیر در یخچال  

پنیرهای نرم‌تر ماندگاری و طول عمرشان کمتر از پنیرهای سفت است. ما می‌توانیم پنیرهای سفت مثل پنیر سفید و پنیرهای سوئیسی را پس از باز کردن درب آنها، به مدت ۳ تا ۴ هفته در یخچال نگهداری کنیم.

پنیرهای نرم، مثل پنیرهای پرچرب را تنها به مدت یک هفته می‌توانیم در یخچال نگهداری کنیم. برای اینکه از سالم بودن پنیر اطمینان کامل حاصل کنید، ‌می‌توانید به تاریخ تولید آن نگاه کنید. اما بهترین روش این است که پنیر را امتحان کنید، یعنی دقت کنید و ببینید آیا کپکی بر روی آن وجود دارد یا خیر.

شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینکه آن را در یخچال نگهداری کنید، افزایش دهید، یعنی حفاظ پلاستیکی روی پنیر را که محکم بر روی آن کشیده شده است بردارید و پنیر را در کاغذهای موم دار قرار دهید و آن را کاملاً‌ با کاغذ بپوشانید.

شما می‌توانید پنیری را که بر روی آن کپک وجود دارد مصرف کنید، اما باید در این مورد خیلی دقت کنید. با چاقو، سطحی را که با کپک پوشیده شده است ببرید و سعی کنید چاقو را تمیز نگه دارید تا از گسترش و افزایش کپک خودداری کنید و سپس آن را مجدداً با مقداری از کاغذی که به موم آغشته است، بپوشانید.

 

 

نگهداری تخم مرغ در یخچال

تخم مرغ‌ ها را می‌توانید حداقل به مدت ۳ تا ۵ هفته در یخچال نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که تخم مرغ‌ ها را حتی اگر یک جای مخصوص و مجزا برای آن دارید، در قسمت جلوی یخچال قرار ندهید. اگر آنها را در جلوی یخچال قرار دهید، خیلی سریع تر فاسد می‌شوند.

تخم مرغ، شیر و مواد غذایی خام مثل ماهی، گوشت و مرغ را در قسمت عقب یخچال قرار دهید. برای اینکه قسمت عقب یخچال سردتر است و باکتری در جایی که درجه حرارت پایین و فضا خنک تر است کمتر رشد می کند. عقب یخچال معمولاً خنک‌ترین و سردترین قسمت یخچال شماست.

بنابراین بهتر است مواد خوراکی را که می خواهید تازه‌تر بمانند، درآن جا نگهداری کنید. شما می‌توانید مواد خوراکی مثل کره را در جلوی یخچال که گرم‌تر است نگهداری کنید. کره، بطری آب و سایر نوشیدنی‌هایی که درب آن باز است کمتر مستعد فاسد شدن هستند و با دمای یخچال هیچ گونه مشکلی ندارند.

 

 

نگهداری باقی مانده غذاها در یخچال

شما می‌توانید باقی مانده غذاها را به مدت ۳ تا ۴ روز در یخچال نگهداری کنید. انواع گوناگون پیتزا، مرغ و سالاد ماهی تن را باید حداقل در عرض مدت کوتاه، حدوداً ‌دو ساعت پس از سرو و مصرف کردن آن، برای کاهش دادن خطر بیماری‌هایی که از طریق غذای فاسد منتقل می‌شود، در داخل یخچال بگذارید.

هرگز باقی مانده غذاها را در آشپزخانه نگهداری نکنید و به محض اینکه آنها را پختید، فوراً در یخچال قرار دهید. به این دلیل که هوای خنک و سرمای داخل یخچال میزان رشد باکتری را کاهش می‌دهد. برای مواد خوراکی که حجم بیشتری دارند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند، مثل سالاد ماکارونی و غذاهایی نظیر غذاهای چینی با حجم زیاد را به جای اینکه در داخل یک ظرف بزرگ بریزید، آن را در داخل چندین ظرف کوچک قرار دهید و سپس در داخل یخچال بگذارید.

با این روش سرمای یخچال به سرعت و به طور یکنواخت غذا را خنک می‌کند. برای چنین غذاهایی اگر از یک ظرف بزرگ استفاده کنید، به دلیل آنکه سرمای یخچال کاملا ‌و به طور یکنواخت غذا را خنک نمی کند، خطر اینکه باکتری یا هر چیز دیگری در وسط غذا رشد کند، بسیار زیاد است

لطفا به نکات زیر درباره ی خرید و نگهداری شیر و فرآورده های آن دقت کنید:

   

– از خرید شیر خام (غیر پاستوریزه) حتی الامکان خودداری کنید. اگر مجبور به استفاده از شیر خام غیر پاستوریزه هستید، حتما آن را جوشانده و ۱۰ دقیقه در حال جوش به هم بزنید.

 

– شیر خام (غیر پاستوریزه) را به هیچ وجه قبل از جوشاندن در یخچال نگذارید.

 

– ظروف مورد استفاده برای شیرغیر پاستوریزه پس از مصرف، باید با آب و مایع ظرفشویی شسته شوند.

 

– گاهی به شیر فاسد جوش شیرین می زنند تا دلمه نبندد، بنابراین از خرید شیر کیلویی بپرهیزید.

 

– شیر پاستوریزه بعد از خرید، باید حتما در یخچال و در دمای صفر تا ۴ درجه سانتی گراد، برای مدت حداکثر ۴۸ ساعت نگهداری شود. بنابراین از نگهداری شیر پاستوریزه در خارج از یخچال خودداری کنید.

 

– اگر شیر پاستوریزه بیشتر از ۴۸ ساعت در یخچال باقی بماند و علایم فساد و بریدگی در آن مشاهده نشود، قبل از مصرف آن را حداقل به مدت یک دقیقه بجوشانید.

 

از خرید پنیر تازه جدا بپرهیزید. پنیر تازه در صورتی قابل مصرف است که به مدت دو ماه در آب نمک داخل یخچال باقی بماند تا از آلودگی های میکروبی عاری شود.

 

– از خرید خامه ی غیر پاستوریزه به هر شکلی خودداری کنید.

 

– کره ی بسته بندی شده ی پاستوریزه تنها به مدت یک هفته در یخچال قابل نگهداری است، اگر می خواهید مدت بیشتری آن را نگهداری کنید، باید در فریزر گذاشته شود.

 

– از مصرف کره ی غیرپاستوریزه خودداری کنید.

 

– هنگام خرید کشک مایع دقت کنید تا علایم کپک زدگی و بوی نامطبوع نداشته باشد و قبل از مصرف آن را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید.

 

روش صحیح نگهداری نان

   

۱- چیدن نان های داغ بر روی هم، کپک زدگی را تسریع، فساد زدگی را تسهیل و ضایعات نان را تشدید می کند؛

 

۲- قبل از سرد شدن کامل نان ها، آنها را دسته نکنید. نان سرد شده را نیز در پلاستیک دربسته بگذارید.

 

۳- حرارت نان باعث کپک زدگی زودرس آن می گردد. از دسته کردن نان داغ جداً بپرهیزید؛

 

۴- نان خوب مستلزم داشتن آرد با کیفیت، نانوای خوب و نگهداری صحیح است؛

 

۵- همان گونه که بعضی از برنج ها پخت خوبی ندارند، آرد نامرغوب نیز پخت خوبی نخواهد داشت؛

 

۶- دادن نان کپک زده به گاوها مضر و سرطان زا است. در ضمن موجب آلوده شدن شیر آنها می شود؛

 

۷- در ایجاد ضایعات نان، مردم ۲۰ درصد، نانوایان ۳۰ درصد و آرد مصرفی ۵۰ درصد تأثیر گذارند؛

 

۸- خرید نان مازاد بر نیاز روزانه، یکی از علل افزایش ضایعات نان است. از خرید نان اضافی خودداری کنید؛

 

 چیدن نان های داغ بر روی هم، باعث کپک زدگی زودرس آن می گردد. از دسته کردن نان داغ جداً بپرهیزید.

 

 

 

 

۹- از خوردن نان سبوس دار در وعده های غذای خود غافل نشوید؛ مصرف نان سبوس دار در هر وعده ی غذایی ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گوارشی را کاهش می دهد؛

 

۱۰- خوردن نان سبوس دار مانع از جذب سریع قند و چربی در خون می گردد؛

 

۱۱- نان های تیره (حاوی سبوس بیشتر) ارزش غذایی بالاتری نسبت به نان های سفید و روشن دارند؛

 

۱۲- قرار دادن نان در یخچال، بیات شدن نان را تسریع می نماید؛

 

۱۳- انباشته شدن نان داغ قبل از سرد شدن، باعث تغییر حالت ظاهری، بیات شدگن زودرس، تسریع در کپک زدگی، تشدید ضایعات و ایجاد بیماری گوارشی می گردد؛

 

۱۴- قبل از سرد شدن کامل، نان را دسته نکنید. نان سرد شده را نیز در سفره در بسته نگهداری نمایید؛

 

 مصرف نان سبوس دار در هر وعده ی غذایی ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و گوارشی را کاهش می دهد.

 

۱۵- هنگام خرید نان حتماً یک سفره ی پارچه ای یا پلاستیکی به همراه داشته باشید؛

 

۱۶- نانی که پس از سرد شدن با سفره حمل و نگهداری شود، مطبوع تر و ماندگارتر خواهد بود؛

 

 

 

۱۷- هر چه سبوس آرد بیشتر، ارزش غذایی آن نیز افزون تر و هرچه سبوس آرد کمتر، ارزش غذایی آن نیز کمتر و کیفیت نان نیز پایین تر خواهد بود؛

 

۱۸- بین حرارت، رطوبت و کپک زدگی رابطه ی مستقیم وجود دارد؛ در نتیجه نان هایی که به صورت داغ بر روی هم دسته شوند، محیط مناسبی را برای فساد میکروبی و کپک زدگی فراهم می سازند؛

 

۱۹- آرد حاصل از گندم تازه و نارس، باعث تولید نان های سفت و بدهضم خواهد شد؛

 

۲۰- نان خوب نانی است که آرد آن خوب، خمیر آن تخمیر شده، نانوایش ماهر و مصرف کننده ی آن واقف به اصول نگهداری صحیح باشد.

 

سوال هایی درباره انجماد غذاها  

غذاها تا زمانی که به‌صورت منجمد می‌باشند، برای خوردن سالم هستند. همچنین غذاهای منجمد، زمانی کیفیت بالا دارند که:

* مواد اولیه مورد مصرف، با کیفیت بالا باشند.

* عملیات بلانچینگ (قراردادن سبزی در آب جوش یا در معرض بخار آب برای بی اثر کردن آنزیم های آن) به‌صورت صحیح انجام پذیرد.

* در صورت فریز کردن میوه‌های رنگ روشن، از آنتی‌اکسیدان استفاده شود، مانند اسیداسکوربیک.

* بسته‌بندی مواد غذایی در مقابل نفوذ رطوبت مقاوم باشد.

* انجماد به صورت سریع انجام گیرد.

* در دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد یا کمتر نگهداری شده باشند.

* در زمان ذکر شده، مورد مصرف قرار گیرند.

اگر غذاهای منجمد به خوبی پخته شوند، برای مصرف ایمن هستند. همچنین اگر هنگام پخت آنها، از زمان طولانی و میزان حرارت مناسب استفاده شود، کیفیت بالایی خواهند داشت.

رفع انجماد از مواد غذایی:

الف: اگر مواد غذایی در یخچال از حالت انجماد خارج شوند، برای مصرف ایمن هستند و دارای کیفیت بالا می‌باشند.

 ب: چنانچه در یخچال از حالت انجماد خارج شوند و بخواهید آنها را دوباره فریز کنید، برای مصرف ایمن می‌باشند، لیکن کیفیت آنها کاهش می‌یابد.

ضمنا در غذاهای منجمدی که رفع انجماد شده‌اند، خطر فساد افزایش می‌یابد، به همین دلیل چنانچه مدت کمتر از ۲ ساعت در دمای اتاق قرار گیرند، برای مصرف ایمن هستند، ولی اگر این مدت به ۳ ساعت یا بیشتر برسد، برای مصرف سالم نیستند و کیفیت آن ها کاهش می‌یابد.

حال به سوال هایی که در این زمینه پیش می آید می پردازیم:

چنان چه نگهداری غذاهای منجمد از مدت توصیه شده برای نگهداری در فریزر طولانی‌تر شود، آیا می‌توان آنها را مصرف کرد؟

بله، اما کیفیت آنها کاهش می‌یابد که ممکن است این کاهش کیفیت برای برخی از مصرف‌کنندگان غیرقابل قبول باشد.

چرا در برخی ماهی‌های منجمد شده، لکه‌های سفید دیده می‌شود؟

علت ایجاد لکه‌های سفید، سوختگی ناشی از انجماد است که این یک تغییر کیفی محسوب می‌شود. معمولا علت آن، ورود هوا به داخل بسته‌بندی غذاهای منجمدی است که برای مدت طولانی به صورت منجمد نگهداری شده‌اند. ضمنا به همراه سوختگی، طعم و بوی ماهی نیز خارج می‌شود که در بعضی مواقع توصیه می‌شود ماهی مصرف نگردد. البته چنان چه میزان سوختگی ناشی از انجماد کم باشد، می‌توان آن را از ماهی جدا نمود و باقیمانده ماهی را چنان چه قابل قبول باشد، مصرف کرد.

برای جلوگیری یا کند کردن سوختگی ناشی از انجماد باید از بسته‌بندی های مناسب، استفاده نمود تا از ورود هوا به داخل بسته‌بندی جلوگیری شود.

در غذاهایی که از حالت انجماد خارج شده‌اند، چه عواملی باعث خروج عطر و طعم، و تغییر رنگ در آن ها می‌شود؟

این حالت در سبزیجات می‌تواند به دلیل فعالیت آنزیم‌ها باشد. لذا باید عملیات بلانچینگ را در مدت زمان مناسب خود، مجددا تکرار نمود. همچنین طولانی شدن زمان نگهداری، ناکافی بودن عملیات اولیه در میوه‌ها، بسته‌بندی ضعیف و متغیر بودن درجه حرارت و نگهداری در دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد نیز می‌تواند از دیگر عوامل باشند.

بعد از این که برق فریزر برود، تا چه مدت زمان مواد غذایی برای خوردن ایمن هستند؟

چنانچه درب فریزر در روز اول باز نشود، ماده غذایی برای خوردن ایمن است. چنانچه برق فریزر برای مدت چند ساعت قطع شود، ماده غذایی می‌تواند مجددا فریز شود، البته به شرط آنکه درب فریزر در این مدت(قطع برق)، باز نشده باشد. اگر مدت زمان رفتن برق، طولانی باشد، باید از یخ خشک برای قسمت فریزر استفاده نمود، البته براساس میزان توصیه شده.

اگر انجماد ماده غذایی شروع به ذوب شدن کرد، ولی همچنان کریستال یخ در آن وجود داشت، این ماده غذایی برای مصرف ایمن است و یا حتی آن را می‌توان مجددا فریز نمود. 

چنانچه در ماده غذایی منجمدی که از حالت انجماد خارج شده، کریستال یخ وجود نداشته باشد، ولی دمای آن حدود ۴ درجه سانتی‌گراد تخمین زده شود، این ماده غذایی برای خوردن(فوری مصرف شود) و یا برای فریز کردن ایمن است، لیکن انجماد دوباره کیفیت را کاهش می‌دهد. اگر دمای ماده غذایی بالاتر از ۴ درجه سانتی‌گراد باشد، خطر فاسد شدن وجود دارد، لذا به دلیل ایمن نبودن برای مصرف، پیشنهاد می شود که دور ریخته شود.

در فریزرهایی که در قسمت بالای یخچال تعبیه شده‌اند، دما معمولاً ۱۲- درجه سانتی‌گراد می‌باشد، چگونه مواد غذایی فریز شده در این دما را می توان به مدت طولانی‌تر نگهداری کرد؟

نباید انتظار داشت که مواد غذایی به مدت طولانی در این دما و یا در مدت زمان نگهداری پیشنهاد شده که برای دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد است، نگهداری شود. همچنین چنان چه در این دما(۱۲- درجه سانتی‌گراد) مواد غذایی منجمد به مدت طولانی نگهداری شوند، کیفیت آنها کاهش می‌یابد. مواد غذایی که دارای بسته‌بندی، عمل آوری و کیفیت اولیه مناسب باشند، می‌توانند به مدت قابل قبول در این دما(۱۲- درجه سانتی‌گراد) نگهداری شوند. البته هر کدام از افراد خانواده می‌توانند مدت زمان نگهداری در دمای ۱۲- درجه سانتی‌گراد را از طریق تجربه به دست آورند.

میکروب‌ها، روی مواد غذایی منجمد رشد مناسب ندارند، با این حال واکنش قهوه‌ای شدن و واکنش‌هایی که سبب خروج عطر و طعم از ماده غذایی منجمد می‌شوند، در طی مدت نگهداری ماده غذایی  به صورت انجماد، ادامه خواهند داشت .

کیفیت مواد غذایی که در دمای ۱۲- درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند، نسبت به نگهداری آنها در دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد، کاهش می‌یابد، به همین دلیل بهتر است زودتر مصرف شود.

مدت زمان نگهداری مواد غذایی منجمد در دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد چقدر است؟

مدت زمان نگهداری پیشنهاد شده در دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد، به شرط اینکه از مواد اولیه مرغوب و تازه استفاده شود و به‌سرعت و به‌طور مناسب منجمد شده باشند، بر اساس حفظ کیفیت آنها به صورت زیر است:

 

ماده غذایی

مدت زمان نگهداری(ماه(  

گوشت گاو و یا گوساله

 

مناسب کبابی

۱۲

چرخ کرده

۸

طیور(مرغ)

۱۲ – ۶

ماهی

 

کم چرب

۳

چرب

۴ – ۳

میگو

۴ – ۳

تخم مرغ

 

کامل و یا زده شده

۱۲

نان

۶ – ۴

کیک و شیرینی

۶ – ۴

میوه ها

۱۲

سبزیجات

۱۲ – ۸

 

تقویم برای فریزر

انواع فرآورده‌های خوراکی با منشا دامی، به خصوص گوشت قرمز و سفید از اجزای لاینفک رژیم غذایی محسوب می‌شوند که برای دستیابی به جامعه سالم، به ویژه در ابعاد جسمی و ذهنی اقشار جوان و روبه رشد بسیار ضروری است.

در کشور ما اکثریت جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند و از طرفی بیش از دغدغه تامین پروتئین حیوانی در رژیم غذایی مردم، تأمین سلامت و کیفیت آن مطرح است. در همین ارتباط بسته‌بندی بهداشتی و عمر ماندگاری محصول دارای جایگاه ویژه است.

در قالب چند پرسش و پاسخ، اطلاعاتی را درباره بهداشت فرآورده‌های دامی مرور می‌کنیم.

یک عامل محافظ و نگهداری‌کننده است که از مواد غذایی در برابر صدمات فیزیکی محافظت کرده و از آلودگی آنها طی حمل‌ونقل، نگهداری و توزیع جلوگیری می‌کند.

انواع بسته‌بندی فرآورده‌های خام دامی رایج در ایران چگونه است؟

 ۱ـ بسته‌بندی معمولی در ظرف یک‌بار مصرف که فرآورده‌ در ظروف معمولی یک‌بار مصرف قرار می گیرد و با پوشش پلاستیکی مناسب روی آن، مانع از آلودگی‌های ثانویه می‌شوند.

 ۲ـ بسته‌بندی در خلا در ظروف یک‌بار مصرف. با استفاده از دستگاه وکیوم(vaccum) هوای موجود در بسته تخلیه می‌شود و به‌این‌وسیله اکسیژن در تماس مستقیم با فرآورده نخواهد بود.

 ۳ـ بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده در ظروف یک‌بار مصرف که در این روش با استفاده از گازهای خنثی نظیر N2 و CO2 ترکیب هوای مجاور فرآورده در داخل بسته‌بندی را تغییر داده و گازهای مورد نظر با نسبت مناسب در مجاورت فرآورده‌ خواهند بود.

 ۴ـ بسته‌بندی کارتنی که فرآورده با حجم بالا را در پوشش پلاستیک و کارتن سه لایه غیر قابل نفوذ به آب قرار می‌دهند.

 

 

استاندارد زمان نگهداری فرآورده‌های خام دامی چیست؟

عمر ماندگاری به مدت زمانی پس از تولید فرآورده می‌گویند که در صورت نگهداری در شرایط تعریف شده، ویژگی‌های مطلوب حسی، شیمیایی، فیزیکی یا ویژگی‌های میکروبی حفظ شده و در نهایت فرآورده سالم و مناسب باقی می‌ماند.

این زمان بر اساس نوع بسته‌بندی و شرایط نگهداری تعیین می‌شود.

چرا عمر ماندگاری اهمیت دارد؟

گروه مصرف‌کننده آسیب‌پذیر یا جمعیت حساس که جمعیت هدف هستند، ۲۵ درصد هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند که شامل کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، افراد مسن بالای ۶۵ سال، سالمندان، معلولان و افرادی که دارای ضعف دستگاه ایمنی هستند مانند سرطانی‌ها یا افرادی که پس از پیوند عضو از داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، است.

بنابراین استفاده از فرآورده‌های خام دامی پس از عمر ماندگاری، حتی اگر ظاهر فرآورده تغییر قابل ملاحظه‌ای هم پیدا نکرده باشد، از نظر علمی صحیح نیست.

سیاست‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور برای سلامت فرآورده‌های خام دامی چیست؟

با توجه به خطر انتقال برخی از بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان از طریق تماس یا مصرف فرآورده‌های خام دامی از جمله: ۱۶ نوع بیماری باکتریایی مثل سیاه‌زخم، ۳۰ نوع بیماری ویروسی مثل تب‌خونریزی ‌دهنده کریمه کنگو، ۲۲ نوع بیماری انگلی مثل کیست‌هیداتیک، سلسله مراقبت‌های بهداشتی بشرح ذیل صورت می‌پذیرد:

۱ـ پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و بیماری‌های واگیردام و بیماری‌های انگلی در مزرعه

۲ـ بازرسی بهداشتی لاشه و آلایش مربوطه در کشتارگاه‌ها

۳ـ بازرسی بهداشتی در مراکز بسته‌بندی در تمامی مراحل

۴ـ بازرسی بهداشتی محل‌های توزیع و مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی

توصیه‌های بهداشتی برای مصرف‌کنندگان چیست؟

۱ـ از خرید و مصرف فرآورده‌های خام دامی بدون مهر دامپزشکی یا برچسب معتبر دامپزشکی جداً خودداری فرمایید.

۲ – از خرید گوشت چرخ‌کرده ی از قبل آماده شده در بسته‌بندی متفرقه، جداا خودداری فرمایید.

۳ – فرآورده‌های خام دامی خود را فقط از مراکز معتبر و دارای مجوز بهداشتی خریداری کنید.

۴ – هنگام قطعه‌ قطعه کردن یا شست‌وشوی فرآورده‌های خام دامی از دستکش استفاده کنید.

۵- از خرید فرآورده‌های خام دامی که خارج از یخچال عرضه می‌گردد، جدا خودداری فرمایید

انسان‌ها چگونه از تفلون‌ها آسیب می ‌بینند؟
فقط پرندگان آنفلوآنزا ندارند. در انسان هم حالتی به نام Teflon flu(سرماخوردگی تفلونی) دیده شده که به صورت احساس تنگی‌نفس، خستگی، سردرد، سرفه، تب و لرز گلودرد تظاهر می‌‌کند و به راحتی با سرماخوردگی معمولی اشتباه گرفته می‌شود.
برخی موارد در شدت بروز آسیب ناشی از این ظروف موثر به نظر می‌رسند، مثلا هر چه ظروف با پوشش تفلون تا دمای بالاتری گرم شوند، احتمال آزاد شدن بخارات سمی بیشتراست. پس شاید یکی از راه‌های کم کردن خطر استفاده از ظروف تفلون، بالا‌ بردن فوق‌العاده دما در آنهاست. مورد دیگری که تحقیقات گوناگون به آن رسیده، آن است که هر چه سن ظروف کمتر باشد، احتمال آسیب بالاتر است. علاوه بر اینها، وضعیت و جریان هوای محیط و سایز پرنده یا حیوان خانگی هم در شدت بروز اثرات نقش دارند. دراوائل سال ۲۰۰۶ به دنبال مطالعات تحقیقاتی که در خصوص این ظروف انجام شد، گروهی ازمشاوران علمی به سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا پیشنهاد کردند که ماده PFOA در ردیفمواد شبه سرطان‌زا در انسان طبقه‌بندی شود. بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا از شرکت‌های تولید‌کننده ظروف نچسب خواسته است که استفاده از PFOA را درتولیداتشان کسر و در نهایت حذف کنند و سعی کنند ماده دیگری جایگزین آن کنند.
طییک اعتراض همگانی قریب به ۵۰ هزار تن ساکنان اطراف یک کارخانه ساخت تفلون درویرجینیا، خواستار بررسی اثرات مخرب قرار‌ ‌گرفتن انسا‌ن‌ها در معرض تفلون توسط مراجع ذی صلاح شدند‌.
‌در این پرونده آمده است که‌ ‌امتزاج آب قابل شرب با PFOAموجب بروزبیماریهای تهدیدکننده سلامت و بهداشت‌ ‌افراد و ناهنجاری‌های هنگام تولد در‌ ‌نوزادان شده است‌ .
‌در میان مردم معترض‌ ‌وشاکیان حقوقی این کارخانه، شخصی بنام بوکی بیلی‌ ‌حضور داشت که دارای‌ ‌ناهنجاریهای بدو تولد چون بهم ریختن ترکیب صورت و یکی‌ ‌بودن سوراخ بینی بود‌.
‌مادر او به هنگام بارداری درکارخانه مذکور که اولین کارخانه تولید‌ ‌کننده‌ ‌موادتفلون بود بکار مشغول بوده است‌ . ‌با اثبات اثرات مخرب‌ PFOAدر آب‌ ‌شرب،کارخانه دانپونت محکوم و مجبور‌ ‌بهپرداخت غرامت شد‌. در دادخواست تهیه شده علیه شرکت دوپونت علاوه بر میلیاردهادلار درخواست شده به خاطر صدمات وارد شده، نصب برچسب های اعلان هشدار و اختصاص بودجه ای برای پایش اثرات‌ ‌پزشکی مواد شیمیایی مرتبط نیز ذکر شده است‌. دکترتیم کراپ سم شناس مشهور و عضو شورای بازرسی محیط زیست می گوید‌ PFO: ماده ای است که به مقدار زیادی در تفلون یافت می شود و موجب بروز‌ ‌بیماری‌های داخلی وگوارشی و نقص عضو جنین می شود و مقدار بالای آن که‌ ‌می‌ ‌تواند با مصرف ظروف تفلون وارد بدن شود موجب ایجاد سرطان خواهد شد.یک‌ ‌مرکز بسیار‌ ‌مهم آزمایشگاهی‌‌در آمریکا با آزمایش بر روی‌ ‌ظروف تفلون ،می گوید مقدار کافی‌ ‌از آن‌ ‌می تواندوارد گردش خون انسان شده و تولید‌ ‌بیماری کند. مصرف ظروف تفلون‌ ‌موجب می شودکه ۵ درصد از یک میلیارد، PFOAوارد گردش خون شود.این مرکز‌ ‌اضافه می کند : البته کار در مراکز و کارخانجاتی که افراد در آن بطور مستقیم در معرض‌ PFOA قرار می گیرند، خطرناک تر از مصرف ظروف تفلون است‌ .
‌متخصصان مشغول تحقیق برای ساخت‌ ‌ترکیبی جایگزین برای تفلون‌ ‌می گویند که بیش از صد ترکیب دیگر را میتوان نام برد‌ ‌که می توانند جایگزین‌ ‌تفلون شوند اما خاصیت نچسب بودن تفلون راندارند‌.
نباید فراموش کرد که تفلون نام تجاری محصول شرکت دوپونت است ومحصولات عرضه شده از سوی کمپانی های دیگر مشخصات و ترکیبات خاص خود را دارند و دراستفاده از محصولات همه شرکت ها بایستی دقت به خرج داد. نکته مهم این است که ازبازسازی ظروف تفلون باید جداً اجتناب کرد چون نوع ماده مصرفی و نحوه کار واحدهای بازسازی مورد تائید وزارت بهداشت کشورمان نیز قرار ندارد.
همچنان تحقیقات دراین باره ادامه و ما حتما شما را در جریان نتایج آن‌ها قرار خواهید داد، اما تاروشن شدن کامل نتایج بهتر است، توصیه‌‌های زیر را در مورد استفاده از تفلون جدی بگیریم:
۱.تا حد امکان کمتر از این ظروف در تهیه غذا استفاده کنیم.
۲. موقع استفاده از این ظروف تهویه خوبی برقرار کنید، این هدف را می‌توان با روشن کردن هود از ابتدای آشپزی به خوبی برآورده ساخت. باز کردن پنجره‌ها نیز راه مناسبی است.
۳.حتی‌الامکان در زمان پخت و پز در ظروف تفلون و چند ساعت پس از آن، پرندگان خانگی را به محلی ببریم که احتمال استنشاق بخارت آزاد شده از این ظروف کمتر باشد

نحوه و زمان نگهداری فرآورده‌های خام دامی  

 

نام فرآورده و شکل عرضه

شرایط نگهداری

عمر ماندگاری

گوشت قرمز (گاو و گوسفند) تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۳ روز

گوشت قرمز تازه ، بسته‌بندی در خلا

 

برودت یخچال

۵ روز

گوشت قرمز تازه ، بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده

 

برودت یخچال

۷ روز

گوشت قرمز منجمد، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۹ ماه

گوشت قرمز چرخ‌کرده تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۲ روز

گوشت قرمز چرخ‌کرده منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۳ ماه

گوشت سفید (مرغ) تازه، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۳ روز

گوشت سفید تازه ، بسته‌بندی در خلا

 

برودت یخچال

۵ روز

گوشت سفید تازه ، بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده

 

برودت یخچال

۷ روز

گوشت سفید منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۱۲ماه

ماهی شکم خالی تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۳ روز

ماهی شکم خالی منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۶ ماه

میگو تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۳ روز

میگو منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۱۲ماه

آلایش خوراکی گاو و گوسفند تازه، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۲ روز

آلایش خوراکی منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۴ ماه

آلایش خوراکی مرغ تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۲ روز

آلایش خوراکی منجمد ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت فریزر

۳ ماه

تخم‌مرغ تازه ، بسته‌بندی معمولی

 

برودت یخچال

۱ ماه

 

بسته‌بندی معمولی منظور بسته‌بندی در ظروف یک بار مصرف یا بسته‌بندی در پوشش پلاستیکی پلی‌اتیلن است.

 

برودت یخچال منظور دمای صفر تا ۴ درجه سانتی گراد است.

 

برودت فریزر منظور دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد است.

راهکارهای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از غذا، بر اساس سه محور دفاعی قابل توصیف است :

۱.بهبود کیفیت بهداشت مواد غذایی خام:

با توجه به پیشرفت شاخه ‌ی کشاورزی، ثابت شده که هنوز تولید غذاهایی با منشاحیوانی که عاری از عوامل بیماری ‌زا باشند، ممکن نیست و بخش وسیعی از مواد غذایی کهبه دست مصرف کننده می رسد، آلوده است.

گاهی اوقات آلودگی مواد غذایی غیرقابل اجتناب است، زیرا بعضی میکروب‌ها به فلورطبیعی محیط انسان تعلق دارند. همچنین ممکن است سموم به طور طبیعی در غذاها وجودداشته باشند. گاهی اجزای طبیعی، اثرات ضد تغذیه ‌ای دارند و لازم است طی آماده سازیغذا، از آن جدا یا مهار گردند. خطرات در این گونه موارد، صرفه نظر از نوع عملیاتتولید غذا وجود دارند.

۲.استفاده از فن‌آوری‌های کنترل آلاینده‌ها در فرآوری غذا:

کاربرد صنایع فرآوری غذا به منظور حذف یا کم کردن عوامل بیماری ‌زا یاآلاینده‌ها، به تنهایی برای تضمین ایمنی غذا کافی نیست. به دلایل اقتصادی یا علل دیگر، صنایع فرآوری برای عمل آوردن تمام غذاها یا حذف تمام عوامل بیماری‌ زا دردسترس نمی‌ باشد. آلودگی غذا بعد از فرآوری هم می‌ تواند اتفاق افتد، خصوصاً هنگام آماده سازی غذا توسط تولید کنندگان، که خود آن‌ها نیز ممکن است حاملین عوامل بیماری‌زا باشند.

۳.آموزش مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مواد غذایی:

آموزش تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان غذا، درباره ی نحوه ‌ی مدیریت بهداشتی غذا،در پیشگیری از بیماری ‌های ناشی از غذا مهم می ‌باشد. آماده ‌سازی غذا برای مصرف،در انتهای زنجیره ‌ی غذایی نیز در مرحله ‌ای بحرانی است. هر گونه آلودگی، چه درمراحل اولیه ‌ی زنجیره ‌ی غذایی و چه ناشی از ارائه ‌دهندگان غذا در طول تهیه‌ ی غذا، اثر منفی بر سلامت مصرف کننده خواهد داشت.

شاید یکی از عوامل موثر در عدم توجه کافی به این موضوع، ناشی از اطلاعات ناکافی متصدیان مسائل بهداشتی و کارکنان پزشکی و بهداشتی، از عوارض آلودگی مواد غذایی ونیز ارتباط میان بسیاری از بیماری ‌ها و غذا باشد.

اهداف آموزش در ارائه ‌ی غذای سالم را می ‌توان به شرح زیر بیان کرد:

– افزایش آگاهی متصدیان بهداشتی از اهمیت بیماری‌ های ناشی از غذا در بهداشت عمومی و بیان اهداف مسائل ایمنی غذا.

– اهمیت دادن به آموزش تولید کنندگان و مصرف ‌کنندگان مواد غذایی به منظورپیشگیری از بیماری ‌های ناشی از غذا.

– بیان رویکردهای متداول برای انتخاب پیام‌های آموزش بهداشت و رفتارهای کلیدی که نیاز به تغییر یا تقویت دارند.

– پیشنهاد شرکای احتمالی یا کانال ‌هایی برای برنامه ‌ریزی و ارتباطات، ترسیم تجربیات گذشته و نیز ابتکارات و موارد جدید به عنوان نمونه‌هایی از این که چگونه می‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت.

 

 

نتیجه‌ گیری:

مردم به شرطی می توانند مسوولیت ایمنی غذا را دریابند، که در مورد خطراتی کهبرخی غذاها یا عملکردها به سلامتی آنها وارد می ‌سازند، آگاهی کاملی پیدا کنند.

لازم است مردم در انتخاب‌های غذایی خود راهنمایی شوند. مثلاً از خطر مصرف برخیمواد غذایی خام، به ویژه با منشأ حیوانی مثل شیر آگاه شوند یا در مواردی که یک عاملبیماری ‌زای جدید ظهور می ‌کند، یا یک عامل بیماری ‌زای قبلی شکل همه‌ گیر به خودمی‌ گیرد لازم است عامه ‌ی مردم درباره ی عامل بیماری ‌زای جدید، روش انتقال وروش‌های اساسی کنترل آن آگاه شوند تا بتوانند برای محافظت از خود، قدم‌ های موثریبردارند.

آموزش به مصرف کنندگان و تولید ‌کنندگان مواد غذایی کمک می‌ کندتا بتوانند نقش مهم تری را در پیشگیری از این بیماری‌ها به عهده گیرند.

در مجموع، همه‌ ی افراد جامعه باید در زمینه ‌ی آموزش بهداشت و ایمنی غذا مشارکتکنند تا اطمینان حاصل شود که آب و غذا در محیطی سالم تولید و نگهداری و تحت شرایط بهداشتی ارایه می‌ گردند. تنها از طریق تلاش همگانی می‌ توان استانداردی معقول درمورد ایمنی غذا را انتظار داشت

آنچه باید در مورد بسته بندی بهداشتی بدانیم ؟

با توجه به صنعتی شدن زندگی و استفاده روز افزون از غذاهای آماده (فست فودها) اهمیت بسته بندی در صنایع غذایی به شدت افزایش یافته است .شما برای خرید غذا و شیرینی به دنبال اغذیه فروشی ها و شیرینی فروشی های پاکیزه هستید و

 

 

با توجه به صنعتی شدن زندگی و استفاده روز افزون از غذاهای آماده (فست فودها) اهمیت بسته بندی در صنایع غذایی به شدت افزایش یافته است .شما برای خرید غذا و شیرینی به دنبال اغذیه فروشی ها و شیرینی فروشی های پاکیزه هستید و سعی می کنید تا از اماکنی خرید کنید که غذاهای سالم و تمیز ارایه می دهند اما :

–         آیا می دانیدکه تمیزترین پیتزا،شیرینی و … را اگر در بسته بندی های آلوده قرار گیرد چه خطراتی شمار ار تهدید می کند ؟

–      آیا می دانید که جعبه های مقوایی مورد استفاده برای بسته بندی خوراکی ها اکثراً از مواد باز یافتی می باشند و تولید آنها الزاما باید با ویژگیهای بهداشت و استاندارد منطبق باشد ؟

–      آیا میدانید بسته بندیهای مقوایی دارای کاربرد های بسیار وسیعی از جمله در جعبه های شیرینی ،پیتزا ،رشته های آشی ،نبات ،بیسکویت ،کنتاکی ،خرما ،کلوچه گز ،شکلات و … می باشد ؟

–         ایا می دانید یک بسته بندی سالم و یک مقوا ی سالم چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

–         آیا می دانید الکتریسیته ساکن در لامینه پلی اتیلن جعبه های مقوایی غبار توام با میکروبهای هوا را جذب می کند ؟

مقوای بهداشتی که قابلیت استفاده برای بسته بندی خوراکی ها را دارد باید حتماًدارای استاندارد و پروانه های بهداشتی تولید و بهره برداری و ساخت باشد

         نکاتی که هنگام خرید محصولات بسته بندی شده در مقوا باید به آنها توجه کرد عبارتند از :

۱.      مهر استاندارد و پروانه ساخت از وزارت بهداشت ، ضمناً باید توجه نمود کدهای بهداشتی فاقد اعتبار بوده و مردود می باشند .

۲.    فروشنده باید حتماً قبل از قرار دادن ماده غذایی در جعبه یک لایه کاغذ روغنی (پارشمینه ) زیر آن قرار دهد و استفاده از جعبه هایی که بوسیله پلی اتیلن روکش شده اند بدون کاغذ پارشمینه مجاز نمی باشد .

۳.   متأسفانه بعضی از فروشندگان سودجو شیرینی را در جعبه هایی سنگین تر از وزن استاندارد قرارمی دهند .در زیر وزن استاندارد چند نمونه جعبه آگاهی شما ذکر گردیده :

 

۱.            شیرینی خشک :

 

 

وزن شیرینی

حداکثر وزن کل جعبه (همراه با در آن )

۱

۵۰۰ گرم

۹۰ گرم

۲

۷۵۰ گرم

۱۰۰گرم

۳

۱ کیلو

۱۲۰ گرم

۴

۵/۱ کیلو

۱۵۰ گرم

۵

۲ کیلو

۱۷۰ گرم

 

 

۲.     شیرینی تر (رولت ،کیک و … )

 

 

وزن شیرینی

حداکثر وزن کل جعبه (همراه با در ان )

۱

۱ کیلو گرم

۲۰۰ گرم

۲

۲ کیلوگرم

۳۵۰ گرم

 

انجماد

اگر چه یخ زدن یا انجماد ، بهترین شیوه نگهداری سبزی ها از جمله سبزی های فصلی نظیر باقلا سبز و نخود فرنگی می باشد، ولی این روش نیز دارای معایبی است؛ از جمله تغییر رنگ سبز سبزی ها به رنگ قهوه ای و یاتغییرات مزه که شاید ناشی از حل شدن مواد قابل حل در آب در مرحله جوش دادن باشد ویا از بین رفتن ساختمان منظم بافت های زنده گیاهی و غیره . با این حال برای انجماد  نخود فرنگی و باقلاسبز باید موارد زیر را رعایت کرد.

الف: کیفیت مواد اولیه

کیفیت مواد اولیه از اصول مهم در نگهداری مواد غذایی می باشد، زیرا کیفیت ماده غذایی در طی نگهداری نه تنها بهبود نیافته بلکه به مرور زمان کاهش می یابد. به همین دلیل شیوه تازه خوری ، مناسب ترین روش استفاده از ماده غذایی با حفظ ارزش تغذیه ای بالا می باشد به جز در موارد استثناء.

 .۱ نخود فرنگی

برای منجمد کردن نخود فرنگی باید از نخود فرنگی جوان استفاده کرد که در این حالت غلاف نخود فرنگی مرغوب ، سبز تیره و دانه آن کاملاً گرد و رنگ سبز چمنی می باشد.

۲. باقلا سبز

باقلا سبز یک سبزی استثنایی برای انجماد است به ویژه اگر رنگ دانه آن سبز باشد. باقلای مرغوب، سبز رنگ و محل دانه در داخل غلاف فاقد فضای خالی می باشد. پوست دانهباید سبز باشد نه سفید. اگر دانه باقلا سفت و رنگ آن زرد باشد، کیفیت باقلا پایین است.

ب: جوش دادن

برای حفظ رنگ سبز در سبزی ها و جلوگیری از تغییر رنگ سبز به قهوه ای ، باید سبزیها را به مدت چند دقیقه در آب جوش و یا بخار آن قرار داد که در این قسمت قرار دادن در آب جوش مد نظر می باشد.

۱-نخود فرنگی

پس از انتخاب نخود فرنگی با کیفیت بیان شده پوست آن را جدا کرده و دانه دانه میکنند. سپس در یک قابلمه مقداری آب را جوش آورده و به مدت ۱ دقیقه نخود فرنگی دانهدانه شده را در آن قرار می دهند، مقدار آب باید با مقدار نخود فرنگی متناسب باشد تاجوش خوردن آب متوقف نشود.

۲- باقلا سبز

باقلا سبز را با کیفیت بیان شده خریداری کنید. سپس پوست آن را جدا کرده و کاملاًشستشو دهید. آن گاه در یک قابلمه مقداری آب را جوش آورده و باقلا را وارد آن کردهسپس به مدت ۳ دقیقه بجوشانید. مقدار آب باید با مقدار باقلا سبز متناسب باشد تا پس از ورود باقلا سبز به آب در حال جوش، جوشیدن آن متوقف نشود.

 

 

ج: سرد کردن

۱- نخود فرنگی : پس از اتمام ۱ دقیقه جوش دادن، نخود فرنگی را درون آبکش ریخته ،سپس سریعاً با استفاده از آب سرد و یا جریان هوای سرد، آن را خنک و سپس خشک کنید.

۲- باقلا سبز : پس از اتمام ۳ دقیقه جوش دادن باقلا سبز، آن را در آبکش ریخته ومانند نخود فرنگی، سرد و سپس خشک کنید.

د: بسته بندی

بعد از مرحله سرد کردن، نخود فرنگی و باقلا سبز را متناسب با مقدار هر وعدهمصرفی ، در کیسه های فریزر بسته بندی کنید.

هـ : مدت نگه داری در فریزرهای خانگی

مدت زمان نگهداری مواد تهیه شده به روش فوق ۱۲- ۸ ماه در فریزر در دمای ۱۸- درجه سانتی گراد می باشد.

تذکر:

با توجه به تغییرات انجام شده در طی نگهداری ( فریز کردن )، برای آن که باقلاسبز و نخود فرنگی، تازگی و کیفیت خوب خود را حفظ کنند، دمای ۱۰- درجه سانتی گراد ( اگر چه دمای فریزرهای خانگی  پایین تر از ۱۰- درجه سانتی گراد ) مناسب می باشد. ولی به علت باز وبسته شدن فریزرها در منازل و سرد و گرم شدن هوای داخل آنها مدت نگهداری در این دما، ۳ ماه اعلام شده است

تأثیر انجماد بر مواد غذایی(۱)

منجمد کردن، یکی از آسان ترین و قابل قبول ترین روش های نگهداری مواد غذایی است. یخ زدن باعث کشتن میکروب ها در مواد غذایی نمی شود، بلکه ….

 

منجمد کردن، یکی از آسان ترین و قابل قبول ترین روش های نگهداری مواد غذایی است. یخ زدن باعث کشتن میکروب ها در مواد غذایی نمی شود، بلکه سبب کند شدن عمل میکروارگانیسم ها شده و با کند کردن تغییرات شیمیایی که بر کیفیت غذا تأثیر می گذارند، از خراب شدن آنها جلوگیری می کند.

با پیروی از روش های انجماد مواد غذایی که در ادامه ی این مطلب به شما آموزش می دهیم، می توانید مواد غذایی خود را با کیفیت بالایی منجمد کنید.

چه تغییرات شیمیایی در طی انجماد صورت می گیرد؟

 در طی انجماد فعالیت آنزیم های موجود در میوه ها کند می شود. در صورت غیرفعال شدن این آنزیم ها، رنگ و طعم و مواد مغذی موجود در میوه ها تغییر کرده یا از دست خواهد رفت.

فعالیت آنزیم های موجود در سبزی ها با حرارت دادن در آبجوش یا بخار آب برای مدت کوتاه، و سپس سریع سرد کردن آن به وسیله آب یخ، متوقف می شود. تجربه نشان داده است برای فریز کردن مواد غذایی در خانه، حرارت دادن سبزی ها در آبجوش برای حفظ آنها کاملاً ضروری است.

این کار نه تنها به از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در سطح سبزی ها کمک می کند، بلکه بسته بندی آنها هم بسیار راحت تر شده و فضای کمتری را در داخل فریزر اشغال می کند.

 

 

اکنون به پرسشهای متداول در مورد انجماد مواد غذایی توجه کنید:

سئوال: آیا می توان غذاهای منجمد را در جایخی یخچال نگهداری کرد؟

جواب: در جایخی یخچال می توان غذاهای منجمد را نگهداری کرد، به شرط آن که شرایط یک فریزر واقعی در آن فراهم باشد، یعنی درجه ی سرما صفر درجه فارنهایت( ۱۷- درجه سانتیگراد ) یا کمتر باشد، نه اینکه فقط غذا را منجمد نماید. کیفیت بهتر غذا تنها در صفر درجه یا کمتر حفظ می شود. اگر از جایخی استفاده می کنید، غذا را تنها به مدت ۱ تا ۲ هفته در آنجا نگهداری نمایید.

س: آیا در نظر گرفتن فضای خالی در قسمت بالای بسته های غذایی که منجمد می کنیم الزامی است؟

ج: به استثنای سبزی هایی مانند کلم بروکلی و مارچوبه که باید به صورت آزاد بسته بندی شوند، برای بقیه مواد غذایی، فضای خالی مناسب بین غذای بسته بندی شده و در ظروف در نظر بگیرید. این کار به انبساط مواد به هنگام یخ زدن کمک می کند.

س: درجه بُرودت فریزر باید چه درجه ای باشد؟

ج: بهترین دما برای نگهداری مواد غذایی در فریزر صفر درجه فارنهایت ( ۱۷- درجه سانتیگراد ) است و دمای آن نباید از ۱۵- بیشتر شود.

س: در صورت قطع برق تا چه مدت غذاها منجمد باقی می مانند؟

ج: هر چقدر درب فریزر به مدت طولانی تر بسته بماند، فریزر پُرتر باشد، در محل سردتری قرار گرفته باشد و مواد غذایی بهتر بسته بندی شده باشد، مدت منجمد ماندن مواد غذایی طولانی تر خواهد بود. معمولاً غذا در فریزرهایی که کاملاً پُر هستند، به مدت ۲ تا ۴ روز منجمد باقی می ماند که البته به اندازه ی فریزر هم بستگی دارد. فریزرهایی که تا نیمه پُر شده اند، تنها غذا را به مدت ۲۴ ساعت نگه می دارند. در صورت طولانی شدن قطع برق ، برای کمک به سردماندن فریزر آن را با پتو بپوشانید .

س: آیا می توان غذاهایی را که یک بار منجمد شده اند، دوباره منجمد کرد؟

ج: غذاهایی را که تنها قسمتی از آنها ذوب شده و هنوز بلورهای یخ در آنها وجود دارد، می توان با اطمینان، دوباره منجمد کرد، اگرچه کمی کیفیت خود را از دست می دهند. گوشت قرمز، ماهی و گوشت پرندگان، غذاهای از قبل آماده شده، سبزی ها و میوه ها را می توان دوباره منجمد نمود به شرط آن که درجه بُرودت ۴ درجه فارنهایت(۱۵- درجه ی سانتیگراد) یا کمتر باشد و رنگ و بوی غذاها خوب به نظر برسد. البته همان طور که قبلاً گفته شد، کیفیت آنها کاهش می یابد.

س: هوازدگی چیست؟

ج: در صورتی که مواد غذایی به خوبی بسته بندی نشده باشند، آب سطح آنها خشک شده یا کم می گردد. اگرچه چنین غذاهایی برای خوردن سالم هستند، اما کیفیت آنها پایین می آید. برای جلوگیری از هوازدگی، باید هوای موجود در بسته بندی یا کیسه ی نایلونی را خارج نمود و در آن را محکم بست.

س: آیا انجماد، کیفیت غذا را افزایش می دهد؟

ج: انجماد کیفیت مواد غذایی را افزایش نمی دهد، غذاهای منجمد شده همان کیفیت غذاهای تازه را دارند. بنابراین، مواد غذایی که بالاترین کیفیت و تازگی را دارند، انتخاب نمایید.

س: آیا انجماد، میکروب ها را می کُشد؟

ج: انجماد، میکروب های (میکروارگانیسم های ) موجود در غذا را نمی کشد، اما از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می کند، به شرطی که غذا در دمای صفر درجه فارنهایت یا کمتر نگهداری شود. زمانی که یخ مواد غذایی ذوب می شود، میکروب های زنده می توانند مجدداً رشد کنند.

س: چه مقدار از مواد غذایی را می توان در یک نوبت منجمد کرد؟

ج: تنها مقداری از مواد غذایی را که در مدت ۲۴ ساعت منجمد می شوند، در فریزر بگذارید. این مقدار معمولاً ۱ یا ۵/۱ کیلوگرم در هر فوت مکعب( ۰۲۸۳/۰ متر مکعب) از فضای فریزر است. اگر فریزر را بیش از اندازه پُر کنید، سرعت انجماد کاهش می یابد. همچنین، در صورتی که غذا به آهستگی یخ بزند، کیفیت آن کاهش می یابد.

س: اگر درجه ی بُرودت فریزر بالاتر از صفر درجه فارنهایت باشد، آیا غذا فاسد می شود؟

 

ج: غذا فاسد نخواهد شد، اما کیفیت (رنگ، طعم و بافت) آن کاهش می یابد. هر چه درجه بالاتر باشد، کیفیت سریع تر کاهش می یابد.

س: اگر غذا را بیشتر از مدت توصیه شده در فریزر نگهداریم، فاسد می شوند؟

ج: غذایی که بیش از مدت زمان توصیه شده نگهداری شود سالم است، ولی طعم، رنگ و بافت آن رو به کاهش است.

س: چگونه می توان مطمئن شد که درجه برودت، صفر درجه فارنهایت یا کمتر از آن است؟

ج: دماسنج های مخصوص فریزر بخرید، از آن نوع که در دماهای بسیار پایین هم مقاومت می کنند. دماسنج را در فریزر گذاشته و به طور منظم آن را کنترل نمایید. در صورت نداشتن دماسنج به شکل زیر عمل کنید: اگر بستنی داخل فریزر سفت نماند و شل و آب شد، نشان می دهد دمای فریزر بالاتر از حد مطلوب است.

س: آیا خرید فریزر به صرفه است؟

ج: خرید فریزر کاملاً به صرفه است. به منظور استفاده بهینه از آن: ۱- فریزر را کاملاً پُر نمایید. ۲- از غذاهایی که در فریزر گذاشته اید، استفاده کنید و فقط آنها را ذخیره نکنید. ۳- ابتدا از غذاهای قدیمی تر استفاده نمایید.

س: فریزرهای ایستاده بهترند یا فریزرهای صندوقی؟

ج: بسته به سلیقه فرد و فضایی که در اختیار دارد، می باشد. به طور عمده، فریزرهایی که ایستاده اند راحت تر منظم شده و فضای کمتری را اشغال می کنند. اگر چه فریزرهای صندوقی به صرفه تر عمل می کنند

 

تأثیر انجماد بر کیفیت مواد غذایی (۲)

پوشش بسته بندی باید ضد رطوبت و تبخیر باشد، با دوام بوده و چکه نکند. در دمای پایین چروک نشده و شکننده نشود. در برابر روغن، چربی غذا و یا آب مقاومت نماید. از جذب طعم و یا بوی سایرغذاها جلوگیری نماید. به سادگی بسته و سفت شود و به راحتی علامتگذاری گردد…..

تأثیر انجماد بر کیفیت مواد غذایی (۲)  

بسته بندی مواد

س: چه نوع پوششی برای بسته بندی مواد غذایی مناسب است؟

ج: پوشش بسته بندی باید ضد رطوبت و تبخیر باشد، با دوام بوده و چکه نکند. در دمای پایین چروک نشده و شکننده نشود. در برابر روغن، چربی غذا و یا آب مقاومت نماید. از جذب طعم و یا بوی سایرغذاها جلوگیری نماید. به سادگی بسته و سفت شود و به راحتی علامتگذاری گردد. وسایل بسته بندی خوب شامل: ظروف محکم از جنس آلومینیوم و شیشه و پلاستیک، مقواهای ضخیم و موم اندود، کیسه های نایلونی و ورق های بسته بندی ضد رطوبت/ تبخیر و کاغذهای سلفون مخصوص منجمد کردن می باشد.

س: آیا از فویل آلومینیومی می توان به عنوان بسته بندی فریزر استفاده کرد؟

ج: از فویل های آلومینیوم ضخیم می توان به عنوان بسته بندی استفاده کرد، زیرا می توان آن را به سادگی پاره یا سوراخ کرد. عاقلانه است که از یک لایه اضافی هم استفاده نمایید. فویل های آلومینیومی نازک(نوع خانگی) برای انجماد مواد غذایی مناسب نمی باشند، زیرا به راحتی پاره می شوند.

س: آیا کاغذهای مومی برای پوشش، بسته بندی مناسب هستند؟

ج: خیر، کاغذهای مومی ضدتبخیر و رطوبت نیستند.

س: آیا می توان از کیسه های پلاستیکی زیب دار برای پوشش استفاده کرد؟

ج: بله، در صورتی که برای فریزر طراحی شده و بر روی جعبه آنها عبارت “برای استفاده در فریزر” درج شده باشد.

س: آیا می توان از کارتن های پنیر یا ظروف شیر برای انجماد مواد غذایی استفاده نمود؟

ج: کارتن های مقوایی پنیر، خامه یا شیر به طور کامل ضد رطوبت و تبخیر نبوده و برای انجماد طولانی مدت در فریزر مناسب نیستند.

بهترین دما برای نگهداری مواد غذایی در فریزر صفر درجه فارنهایت ( ۱۷- درجه سانتیگراد ) است.

س: در صورتی که سبزیجات را حرارت نداده باشیم، آیا می توان با خیال راحت از آنها استفاده کرد؟

ج: بله، آنها برای خوردن سالم هستند، اگر چه کیفیت ( رنگ، طعم و بافت) آنها تقلیل یافته است. حرارت دادن باعث کندی یا توقف فعالیت های آنزیم هایی می گردد که باعث از دست رفتن طعم، رنگ و بافت سبزیجات می شوند.

س: چگونه می توان ذرت درسته را حرارت داد تا طعم چوب آن را نگیرد؟

ج: بلال درسته را طبق زمان توصیه شده حرارت دهید، سپس آن را در آب یخ به سرعت سرد نمایید، به طوری که دانه های ذرت کاملاًَ سرد شوند. قبل از پخت کمی یخ آن را ذوب نمایید.

س: آیا یخ سبزیجات منجمد قبل از پخت باید کاملاً ذوب شود؟

ج: برای بیشتر سبزیجات خیر، اگر یخ آنها را ذوب نکنید طعم تازه تری خواهند داشت. ولی در مورد ذرت درسته و سبزیجاتی که دارای برگ هستند، بهتر است کمی قبل از پخت، یخ آنها را ذوب کنید.

س: آیا لازم است نخود و باقلا را قبل از آن که از غلاف خارج نمود، شست؟

ج: خیر، هیچ سبزی را نباید قبل از درآوردن پوسته، یا جدا کردن مواد زائدشان مانند آشغال، حشرات، برگ ها و… شست.

فرآورده های دامی:

س: آیا باید یخ گوشت و ماهی را پیش از پختن ذوب کرد؟

ج: خیر، در صورتی که زمان کافی برای طبخ در اختیار دارید، می توان گوشت و ماهی را از مرحله انجماد مستقیماً پخت. زمان پخت بستگی به اندازه گوشت و نحوه برش آن دارد. تکه های بزرگ گوشت منجمد ۵/۱ برابر زمان پخت گوشت تازه زمان می برد. تکه های کوچک گوشت که به لایه های نازک بریده شده اند، نظیر استیک ها و قیمه ها، زمان کمتری می برند.

حرارت دادن سبزیجات در آبجوش قبل از فریز کردن آنها، باعث کندی یا توقف فعالیت های آنزیم هایی می گردد که باعث از دست رفتن طعم، رنگ و بافت آنها می شوند.

س: آیا می توان یخ گوشت قرمز یا سفید را در فرهای معمولی ذوب کرد؟

ج: گوشت های سفید و قرمز را هیچ گاه نباید در فرهای معمولی یا دمای اتاق ذوب کرد. سرعت رشد باکتری ها و فاسد شدن گوشت در دمای معمولی اتاق،بسیار بسیار بالاست. یخ گوشت های سفید یا قرمز را در یخچال و با همان بسته بندی اولیه ذوب نمایید. در صورتی که می خواهید ذوب یخ سریع تر انجام شود، بسته بندی را شل کنید. اگر باز هم سریع تر می خواهید یخ را ذوب کنید، گوشت را دریک کیسه نایلونی گذاشته و در آب ولرم قرار دهید. گوشت را تا زمانی ذوب کنید که قابل خم شدن باشد. گوشت های سفید و قرمز را می توان با اطمینان خاطر در مایکروویو ذوب کرد.

س: چرا سرد کردن گوشت های سفید و قرمز پیش از انجماد مهم است؟

ج: گوشت های سفید و قرمز تازه ذبح شده باید در درجه ی بُرودت ۳۶-۳۲ درجه فارنهایت (صفر تا ۱ درجه ی سانتیگراد) در یخچال قرار داد تا گرمای بدن حیوان از لاشه کاملاًَ خارج شود. سرد کردن لاشه، رشد باکتری ها را کاهش می دهد. گوشت گوساله و بره را ۲۴ ساعت و گوشت گاو را ۵ تا ۷ روز در سردخانه قرار می دهند.

س: آیا می توان بوقلمون (یا مرغ) شکم پر را منجمد کرد؟

ج: مواد داخل شکم مرغ یا بوقلمون باید جداگانه منجمد شوند. در مورد هر غذایی زمان مورد نیاز برای انجماد، مدت زمانی است که در طی آن، مرکز آن غذا منجمد می گردد.

 

در انواع روش های سالمسازی و نگهداری مواد غذایی معمولا” اهداف زیر مد نظر  کارشناسان امر می باشد:

۱- از بین بردن میکروبهای موجود در مواد غذایی اعم از عوامل بیماریزا و یا غیر بیماریزا که می تواند به تفکیک هم انجام شود . همانند پاستوریزه کردن شیر که تنها عوامل یا میکروبهای بیماریزای شیر از بین می روند یا روش استریلیزه کردن شیر که تمامی عوامل بیماریزا و یا غیربیماریزای موجود در شیر از بین برده می شوند.

                           

 

۲- جلوگیری از تکثیر میکروبها در زمانی معین : زیرا در بعضی از مواد غذایی میکروبها در حالت انتظار بوده و به محض اینکه شرایط آماده شود، شروع به رشد و تکثیر می نمایند. نگهداری مواد غذایی پخته شده در خارج از دمای محدوده خطر(کمتر از ۸ درجه سانتیگراد و بالاتر از دمای ۶۵ درجه سانتیگراد ) نیز از جمله روشهای نگهداری مواد غذایی است که مانع از رشد و تکثیر میکروبهای فرصت طلب می شود .

 

۳- محفوظ نگهداشتن ماده غذایی  از آلودگی با ارگانیسم های بیماریزا یا مواد شیمیایی . کنسرو کردن برخی از مواد غذایی نیز می تواند یکی از روش های این چنینی باشد.

     

 

۴- حفظ کیفیت مطلوب ماده غذایی از نظر رنگ، طعم ، قوام و ارزش تغذیه ای(غذایی) : ظاهر ، قوام ، مزه و اجزای شیمیایی مواد غذایی به واسطه تاثیر هوا، دما، نور ، رطوبت و زمان دستخوش تغییر می شوند، این تغییرات باکنش آنزیمی و حضور مقادیر جزیی کاتالیستهای معدنی نظیر مس و آهن شتاب می یابند.

تمامی بافتهای گیاهی و جانوری حاوی آنزیمهایی هستند که در دمای اتاق یا دماهای بالاتر بسیار فعالند. سرعت تغییر شیمیایی به ازای هر ۱۰درجه سانتیگراد افزایش دما، دو برابر می شود.

تند شدن چربیها مثالی از اکسیداسیون ناخواسته است و حتی در غذاهایی که اندکی چربی دارند سبب بد مزگی غذا می شود. اکسیداسیون ، از دست رفتن اسیدآسکوربیک را نیز به همراه دارد.

رشته های بافتهای گیاهی و جانوری نرم می شوند و سطح مقطع میوه های غیر اسیدی  بر اثر عمل آنزیمی اکسیده و تیره می گردد و لذا قوام ،رنگ و ارزش تغذیه ای آن میوه تغییر می یابد.

قرار گرفتن شیر در معرض آفتاب سبب می شود که طعم پیه بگیرد و ریبوفلاوین و ویتامین B6 آن نیز زایل شود.

از جمله روش های سالمسازی و نگهداری مواد غذایی می توان به روش های پاستوریزه کردن ، استریل کردن ، کنسرو کردن ، اشعه دادن ، خشک کردن ، نمک سود کردن ، دودی کردن و منجمد کردن اشاره نمود

 

توصیه ضد کپک

کپک‌ ها نوعی ضایعه غذایی هستند که بیشتر با رنگ ‌های سفید یا آبی روی انواع میوه‌ها و مواد خوراکی دیده می ‌شوند.

خوراکی‌ها بیشتر هنگامی که در معرض رطوبت و گرمای بیش از اندازه قرار می ‌گیرند، دچار کپک ‌زدگی می ‌شوند، اما همان ‌طور که شاید خیلی از شما تجربه کرده باشید، نمی‌ توان از شر کپک در محیط خنکی مثل یخچال هم درامان ماند.

خیلی از افراد به کپک آلرژی دارند و آن هایی هم که ندارند باید حسابی مراقب مواد کپک ‌زده باشند زیرا سم میکوتوکسین تولید شده توسط کپک، سلامت مواد غذایی را به خطر می ‌اندازد و می‌ تواند به راحتی سبب بیماری شما شود.

شاید جالب باشد که بدانید کپک فقط روی سطح مواد قرار نمی‌ گیرد و ممکن است ریشه گیاهان خوراکی یا درون میوه‌ها را هم تسخیر کند.

با تمام این توضیحاتی که داده شد، اگر خواستید خودتان را در برابر مشکلات کپکی محافظت کنید، این ۱۳ کار را انجام دهید:

۱- هنگام خرید خوراکی ‌ها، مخصوصا میوه‌ها و سبزیجات خوب دقت کنید تا مواد کپک ‌زده بین خرید تان نباشد.

۲- تمام خوراکی ‌هایی که خریدید را در خانه از هم تفکیک کنید و اگر مورد مشکوکی مشاهده کردید، آن را از سایر خوراکی‌ ها دور نگه دارید.

۳- هیچ ‌گاه میوه و سبزی را قبل از شستشو درون یخچال قرار ندهید.

۴- خوراکی های مرطوب مثل میوه‌ ها را درون دستمالی نخی بپیچید و بعد داخل یخچال بگذارید.

۵- اگر دیدید پنیر، مربا یا رب ‌گوجه‌ فرنگی‌ تان کپک‌زده است، نگران نشوید. کافی است قسمت کپک‌ زده را بردارید و از بقیه مواد غذایی ‌تان استفاده کنید.

۶- بهتر است شیشه ‌های مربا و ترشی را ۲۰ دقیقه در آب بجوشانید و بعد از خشک کردن، ترشی یا مربا را درون آن ها بریزید. این طوری شیشه استریل شده و امکان کپک ‌زدن و فساد مواد غذایی پایین می ‌آید.

۷- خوراکی ‌های مورد نظرتان را به میزان مصرف از شیشه خارج کنید و از برگرداندن دوباره آن به ظرفش خودداری کنید.

۸- برای جلوگیری از کپک ‌زدگی نان، آن را درون فریزر نگهداری کنید.

۹- اگر کپک بیشتر از دو سوم خوراکی ‌تان را پوشانده بود، از خیر خوردن آن بگذرید.

۱۰- هنگام جدا کردن و دور ریختن مواد کپک ‌زده، دستکش‌ پلاستیکی دست کنید تا از آلرژی کپک ‌ها در امان بمانید.

۱۱- یخچال و فریزر آلوده یکی از دلایل فساد مواد غذایی است بنابراین هفته ‌ای یک بار دستی به سر و روی یخچال ‌تان بکشید.

۱۲- موادغذایی را بیش از ۲ ساعت در هوای با رطوبت ۴۰ درصد و بیشتر قرار ندهید.

۱۳- خوراکی‌ هایی مثل انجیر یا توت ‌خشک را قبل از خوردن، از نظر وجود هر نوع کپک ‌زدگی احتمالی بررسی کنید.

راهنمای خرید و استفاده از ظروف پلاستیکی

اگرچه این روزها انواع و اقسام ظروف ایرانی و خارجی چینی و استیل و ملامین در طرح ‌ها و رنگ ‌های متنوع به بازار‌ آمده اما باز هم ظروف پلاستیکی در بیشتر آشپزخانه ‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. امروزه پلاستیک ‌ها جزیی از وسایل اصلی آشپزخانه محسوب می‌ شوند که پس از تهیه و آماده کردن غذا با مواد غذایی تماس پیدا می ‌کنند. غذاها در ظروف پلاستیکی تهیه، بسته ‌بندی و گاهی مصرف می ‌شوند. در خانه نیز بسیاری از غذاها و باقی‌ مانده آنها در ظروف پلاستیکی ذخیره می ‌شوند؛ ولی آیا این ظروف پلاستیکی تاثیری روی سلامت غذا ندارند و اصلا چه نکاتی را باید در تهیه و خرید آن ها مدنظر قرار داد؟

حقیقت نشان می ‌دهد که ذرات بسیار کوچک پلاستیک‌‌ ها به غذاهایی که درون این ظرف‌ها ریخته می ‌شود و یا غذاهایی که در آن ها نگهداری می‌ شود وارد شده و از این راه وارد بدن افراد می‌شود. پرهیز از انتقال مواد موجود در پلاستیک‌ به غذا اجتناب ناپذیر است. گرم کردن غذا درون ظروف پلاستیکی سبب افزایش انتقال این ذرات به غذاها می‌ شود. این مهاجرت یا انتقال زمانی که درون ظروف پلاستیکی غذاهای چرب، شور و یا اسیدی ریخته شود، بیشتر است.

اینکه واقعا چه میزان از این مواد از این طریق وارد بدن می‌ شود، هنوز کاملا مشخص نیست. اگرچه بسیاری از مواد شیمیایی که در ظروف به کار می ‌روند ایمن و بی ‌خطرند اما نباید با اطمینان کامل از آن ها استفاده کرد. در پلاستیک‌ها دو ماده شیمیایی مهم همیشه در حال تحقیق و بررسی هستند، یکی بیسفنول A و دیگر گروهی از مواد شیمیایی که به نام فتالیت‌ها خوانده می‌ شوند.

داستان بیسفنول ‌ها و فتالیت‌ها

بیسفنول A ماده‌ای است که برای تهیه پلاستیک ‌های سبک اما سخت به نام پلی‌کربنات کاربرد دارد. این ماده با ایجاد تغییراتی روی عملکرد هورمون‌ها در بدن زمینه را برای بروز برخی از سرطان‌ها مانند سرطان پروستات و پستان فراهم می‌ کند. بیسفنول A می‌تواند رویDNA سلول‌ها اثر گذاشته و جهش ژنتیکی به وجود آورد که کنترل آن مشکل خواهد بود. این ماده سمی می ‌تواند موجب بسیاری از ناهنجاری‌های غیرقابل جبران در بدن شود و بیماری‌های غیرقابل علاجی را به وجود آورد که بعضی از آن ها عبارتند از:

* بلوغ زودرس و رشد بیش از اندازه پستان‌ ها در دختران جوان

* به وجود آمدن رفتارها و خلق و خوی جنس مخالف در شخص

* تغییرات در عملکرد هورمون‌ها و کاهش ترشح هورمون تستوسترون

* بزرگ شدن غده پروستات در مردان

* کم شدن تعداد و کیفیت اسپرم مردان

* تغییرات در فعالیت‌های سیستم ایمنی بدن

* تغییرات خلق و خو و بروز تندخویی و پرخاشگری

* زنان بارداری که در معرض فتالیت‌ها قرار می ‌گیرند، بیشتر صاحب فرزند پسری می ‌شوند که دچار اختلالات تناسلی است.

پلاستیک؛ از دیروز تا فردا

دیدید که مواد موجود در ظروف پلاستیکی خطرات بالقوه‌ای برای سلامت دارد. برای سال‌ های متمادی تصور می ‌شد که ظروف پلاستیکی برای سلامت بی ‌ضرر است اما اکنون سوالات زیادی در مورد ایمن بودن این ظروف مطرح است. ظروف پلاستیکی در زندگی ما جای زیادی برای خود باز کرده‌اند و در بیشتر خانه‌ها استفاده می ‌شوند اما دلیل مصرف این ظروف پلاستیکی چیست؟ چرا با همه این اوصاف در خانه همه ما انواع سبد، بشقاب و حتی لیوان‌ های پلاستیکی هنوز کاربرد بیشتری نسبت به سایر انواع ظروف دارند؟ ما پلاستیک ها را انتخاب می ‌کنیم چرا که:

* این ظروف سبک و نشکن بوده و برای استفاده سالمندان و کودکان بسیار مناسب ‌تر از سایر ظروف است چرا که خطری برای این گروه سنی ندارد.

* عایق حرارتی و الکتریکی خیلی خوبی هستند.

* در برابر حلال‌ های شیمیایی مقاوم هستند.

* قارچ و کپک در آن نفوذ نمی‌ کند.

* قابلیت رنگ پذیری داشته و تنوع در شکل و رنگ آن ها بیشتر است.

* ارزان و قابل حمل بوده و برای بسیاری از خانواده‌ها مقرون به صرفه است.

دشمنی مایکروویو با پلاستیک‌

از آنجایی که پلاستیک ها در موقع حرارت دیدن اجبارا مقدار قابل توجهی از مواد شیمیایی زیانبار موجود در خود را از دست می‌ دهند، بهتر است برای گرم کردن یا پختن غذا از ظروف پلاستیکی در مایکروویو استفاده نشود. در عوض برای گرم کردن غذا می‌ توان از ظروف شیشه‌ ای و سفالی استفاده کرد. اگر به هر دلیلی مجبورید برای گرم کردن غذا در مایکروویو از پلاستیک استفاده کنید، حتما باید از ظروف پلاستیکی که می ‌شود در مایکروویو از آن استفاده کرد و به هیچ عنوان خراش و شکستگی در آن وجود ندارد، استفاده کنید. با وجود این، مقداری از مواد شیمیایی موجود در پلاستیک وارد غذا می ‌شود و به بدن می‌ رسد.

امروزه دانشمندان موفق شده‌اند پلاستیک ‌هایی را به وجود آورند که ریشه گیاهی دارند؛ پلاستیک‌ هایی که از ذرت و برنج و نشاسته درست می‌ شوند. این، قدم مثبتی است به سوی غیرپلاستیکی کردن محیط زیست و دوری کردن از بروز بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌ های مربوط به آن.

 

 

دکتر بهرام حاج کریم متخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: بهتر است غذا به اندازه نیاز تهیه و در صورت اضافی بودن، به محض خنک شدن، در یخچال نگهداری شود.

 

وی با تاکید بر این که باید از گرم و سرد کردن مکرر غذاها پرهیز شود، تصریح کرد: این امر علاوه بر ایجاد مسمومیت در غذاها، موجب از دست رفتن خواص آن ها نیز می شود.

 

حاج کریم افزود: بعد از پختن مواد غذایی، حتی در صورت نگهداری در یخچال، بهتر است طی ۲۴ ساعت آینده، آن ها را مصرف کرد.

 

دکتر بهرام حاج کریم ایجاد مسمومیت بسته به نوع مواد غذایی، طرز تهیه، مواد به کار رفته در آن ها و مدت زمان فساد را متفاوت دانست و اظهار کرد: برخی از مواد غذایی فاسد شده بلافاصله پس از مصرف، موجب بروز علائم شدید مثل اسهال و استفراغ می شوند.

 

دکتر حاج کریم با ذکر این مطلب که برخی علائم مسمومیت طی ۲۴ ساعت پس از مصرف بروز می کنند، اضافه کرد: مسمومیت ها در برخی دیگر از غذاها موجب بروز علائمی در کبد به صورت آسیب کبدی، چندین هفته پس از مصرف می شوند.

 

وی تخم مرغ را محیط مناسبی برای رشد میکروب ها دانست و گفت: این ماده غذایی پس از پخته شدن، به ویژه به صورت نیم پز، بلافاصله باید مصرف شود و نباید صرف آن به زمان دیگری موکول گردد.

 

این پزشک متخصص افزود: شیرهای پاستوریزه شده حتی در صورت جوشاندن، در صورت اتمام تاریخ انقضا، می توانند ایجاد مسمومیت کنند و نباید مورد مصرف قرار گیرند.

 

ایشان نسبت به مسمومیت به وجود آمده در اثر کنسروهای آلوده هشدار داد و تاکید کرد: باید کنسروها قبل از مصرف، به مدت۲۰ الی ۳۰ دقیقه جوشانده شوند. چرا که ممکن است آلوده به سم بسیار قوی و کشنده بوتولیسم باشند.

 

وی با بیان این که نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی در یخچال می ‌تواند موجب فساد محیط داخل یخچال شود، ابراز کرد: باید داخل یخچال به فواصل مشخص شسته شود. همچنین از قرار دادن غذاها به مدت طولانی و میوه و سبزی نشسته در یخچال خودداری گردد.

 

این پزشک متخصص افزود: پیاز پوست کنده شده، میکروب های محیط را جذب می کند و نگهداری آن جهت مصارف بعدی حتی در یخچال، می تواند موجب مسمومیت شود.

 

دکتر محمود نراقی ، معاون مدیریت بیماری ‌های واگیردار وزارت بهداشت در گفتگو با ایسنا، با بیان این که هم اکنون اداره بهداشت برای دادن مجوز به استان هایی که پنیر سنتی تولید می کنند، آن ها را وادار می کند تا به مدت ۳ ماه پنیر را در آب نمک ۲۰ درصد نگه داری نمایند، گفت:

 

حتی در این حالت نیز با آنکه ۹۵ درصد عامل ایجاد کننده ی تب مالت از بین می رود، اما ۵ درصد آن باقی می ماند.

 

بسیاری از مردم، پنیر سنتی را خوش طعم تر از پنیر پاستوریزه می دانند، ولی با این همه باید از خوش طعمی پنیر سنتی صرف نظر کنند و فقط پنیر پاستوریزه بخورند.

 

هم اکنون سعی می شود با اضافه کردن مخمرها، طعم پنیر پاستوریزه بهبود یابد.

پرهیز از مصرف پنیر سنتی برای حفظ سلامت افراد ضروری است ، زیرا بیماری تب مالت ناتوان کننده است و ۲ تا ۳ ماه نیاز به درمان دارد. لذا مردم در صورت ابتلا با مشکلات متعددی روبرو می شوند.

 

نحوه جمع آوری شیر در روستا که معمولا به صورت شیربهره انجام می شود، یکی از راه های احتمالی آلوده شدن پنیر سنتی است. در این شیوه، هر بار یکی از خانواده ها شیر گوسفندان چند خانواده را با هم می دوشند، لذا اگر دو راس از دام یک خانواده آلوده باشند، تمام شیرها آلوده می شوند.

 

نگهداری پنیرهای سنتی در آب نمک، عامل انتقال تب مالت را از بین نمی برد.

کنترل چنین مواردی با تبدیل روستاها به بخش و صنعتی شدن دامداری ها ممکن می شود و در غیر این صورت، با پراکندگی گله های عشایر، دامپزشکی توان استخدام نیروی چند هزار نفری برای واکسینه کردن این دام ها را ندارد.

حرکت به سمت مکانیزاسیون و توسعه، بسیاری از مسایل این چنینی را حل می کند.

سم کنسرو فاسد، خیلی کشنده است

فقط یک گرم سم موجود در مواد غذایی کنسرو شده، برای کشتن ۱۰ میلیون نفر کافی است.

دکتر بهرام حاجی کریم، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد:

چنانچه طی مراحل آماده سازی کنسروها در صنایع غذایی، نکات بهداشتی ضروری رعایت نشود و باکتری “کلستردیوم بوتولینوم” به داخل مواد غذایی راه یابد، در شرایط مستعد دمایی و بی هوازی، شروع به تولید سم “بوتولیسم” می‌کند.

از این سم قوی که یک گرم از آن به شکل کریستال، قادر به آلوده کردن و کشتن ۱۰ میلیون نفر می باشد، به عنوان یک سلاح بیولوژیک در جنگ‌ها بهره گرفته می شود.

به محض ورود سم این باکتری به داخل بدن، این سم جذب و وارد جریان خون می شود و باعث فلج می‌شود.

این حالت از اعصاب ناحیه سر و صورت تدریجا و به صورت حاد شروع شده و با سیری نزولی، اندام های تحتانی را نیز درگیر می کند.

دکتر حاجی کریم، خطرناک ترین حالت ممکن را درگیری عضلات تنفسی عنوان کرد و یادآور شد: در این حالت، فرد باید تحت تنفس مصنوعی قرار گیرد.

در مواردی ممکن است برای دستیابی به تنفس طبیعی به مدت دو تا سه ماه، فرد بیمار در ICU بماند.

از آنجایی که این سم قابلیت نفوذ به داخل نسج مغز را ندارد، فرد در هوشیاری کامل می باشد.

دکتر حاجی کریم در خصوص مراحل درمان بیمارانی که از طریق تغذیه با سم بوتولیسم آلوده شده‌اند، ابراز کرد: به محض ظهور علائم، پزشک اقدام به بستری بیمار و شست‌وشوی محتویات معده وی می‌کند.

بخشی از سم، ممکن است جذب و وارد جریان خون شود، در این صورت با تزریق آنتی توکسین (پادزهر سم بوتولیسم) که می تواند حاوی پنج نوع متفاوت از پادزهر این سم باشد، از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود.

ضمن اقداماتی که به محض تشخیص مسمومیت، به فرد مبتلا ارائه می شود، سم مذکور از محتویات معده، سرم خون و یا مدفوع بیمار جهت دستیابی به تشخیص دقیق استخراج می‌شود.

در این حین، پیگیری های لازم جهت شناسایی منبع غذایی حاوی سم انجام می شود و در صورت وجود، افرادی که از این ماده غذایی استفاده کرده‌اند، شناسایی می شوند.

خشکی دهان ، اختلال در تکلم و بلع و تاری دید را از جمله علائم هشدار دهنده آلودگی به سم بوتولیسم هستند.

در صورت عدم انتقال فرد مسموم به بیمارستان، سم روی گیرنده‌های عصبی متصل می‌شود و سیستم عصبی را مختل می‌کند و در بدترین حالت، عضلات تنفسی را درگیر کرده و با جلوگیری از تنفس فرد، منجر به مرگ وی خواهد شد.

آلودگی زخم‌ها به باکتری کلستردیوم بوتولینوم، راه دیگری برای ابتلا به بوتولیسم است، ولی شایع ترین راه انتقال این سم، قوطی‌های کنسرو مواد غذایی است که مدت‌ها دربسته مانده اند.

باکتری کلستردیوم بوتولیسم در برابر حرارت مقاومت چندانی ندارد و باید قوطی‌های کنسرو قبل از مصرف، ۲۰ دقیقه جوشانده شوند تا در صورت داشتن سم، سم آنها به صورت غیر فعال درآید.

در انتها توصیه می کنم ضمن انتخاب مواد غذایی استاندارد و توجه به تاریخ انقضای آنها، از خرید قوطی‌های کنسرو باد کرده خودداری نمایید

 

برای بخارپز کردن سبزیجات باید…

در گذشته انواع سبزی‌ها به شکل سبزی خوردن، سالاد یا برای تهیه انواع خورش‌ (مثل خورش کدو، بادمجان، کرفس و …) مورد استفاده قرار می‌گرفتند، ولی اکنون در بسیاری از مهمانی‌ها، مجالس عروسی و یا دیگر مراسم، در کنار غذاهای متنوع، معمولا بشقابی از سبزیجات خام یا بخارپز دیده می‌شود.

 

سبزیجات را هم می‌توان خام خورد و هم به صورت بخارپز، اما به دلیل دارا بودن ویتامین‌های حساس به حرارت (مثل ویتامین C)، باید در هنگام پخت آنها دقت بیشتری به خرج داد.

 

اگر بعضی سبزی‌ها (مثل گل‌کلم، کلم و هویج) را خام بخوریم، ممکن است باعث بروز اختلالاتی در دستگاه گوارش شوند، لذا بهتر است آنها را پخت تا هضم‌شان آسان‌تر گردد.

 

اگر تصمیم به بخارپز کردن سبزیجات دارید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

۱- در زمان بخارپز کردن حتما باید در ظرف گذاشته شود.

 ۲- از مقدار کمی آب استفاده کنید تا بعد از طبخ به خورد سبزیجات برود.

 ۳- آب حاصل از سبزیجات را میل کنید (به غیر از سیب‌زمینی).

 ۴- بهتر است در این روش، ابتدا آب را جوش‌ آورید. سپس انواع سبزیجات را در آب در حال جوش بریزید، زیرا با این روش آنزیم‌های موجود در سبزی حفظ می‌شوند و ویتامین‌ها هم در اثر حرارت کمتر آسیب‌ می‌بینند.

 ۵- برای حفظ رنگ سبزی به هیچ عنوان از جوش‌شیرین استفاده نکنید، زیرا باعث از بین رفتن ویتامین C، گروه B و برخی مواد معدنی می‌شود.

 ۶- سبزیجات را قبل از خرد کردن باید بشویید، زیرا اگر سبزی خرد شود، ویتامین‌ها با شستشو از بین می روند.

 

گاهی اوقات دیده شده است که سبزیجات را سرخ و یا با مقدار زیادی روغن می‌پزند که این روش علاوه بر ایجاد ترکیبات مضر، باعث بروز چاقی و بیماری‌های قلبی‌-عروقی شده و به سلامتی افراد لطمه می‌زند، مخصوصا اگر بری این کار از روغن جامد یا روغن حیوانی استفاده شود.

به علاوه، وقتی درجه حرارت در این روش پخت بالا باشد، باعث از بین رفتن ویتامین‌ها شده و مهم‌تر اینکه هضم‌شان با مشکل مواجه می‌شود.

 

یادتان نرود که تلفیق آنها با سایر گروه‌‌های غذایی از جمله غلات، گوشت سفید و لبنیات کم‌چرب می‌تواند وعده غذایی کامل تری را ایجاد کند.

دکتر برلیانت بزرگمهر – متخصص تغذیه

مسئول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران

چگونه سبزی را بشوییم؟

به گفته ی متخصصان، اکثر سبزی‏ها‏ به انواع آفت‌کش‏ها‏ و سموم کشاورزی آغشته اند.

همچنین به دلیل تماس نزدیک با خاک، به تخم‏ها‏ی انگل آلوده می باشند و اگر به خوبی و به طور کامل شسته نشوند، به راحتی سبب ورود عفونت و آلودگی به ‌بدن مصرف کننده می‏شوند.

با توجه به اینکه سبزی آلوده یکی از شایع‌ترین عوامل انتقال بیماری‏ها‏ی میکروبی مثل وبا و اسهال است، در مواقعی که احتمال آلودگی و بیماری وجود دارد، حتما سبزی را پس از انگل‌زدایی و ضدعفونی به طور کامل بپزید و سپس مصرف کنید و از مصرف سبزی‏ها‏ی خام خودداری کنید.

به دلیل اهمیت شستشوی کامل سبزی توسط مصرف کنندگان، بهتر است برای حفظ سلامت خود و خانواده تان هنگام شستشوی سبزی، کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

پاکسازی:

ابتدا سبزی‏ها‏ را به خوبی پاک کنید. سپس برای از بین بردن گل و لای سبزی، آن را با آب سالم بشویید.

انگل‌زدایی:

سبزی‏ها‏ را در یک ظرف بزرگ پُر از آب ریخته و به ازای هر لیتر آب، ۳ تا ۵ قطره مایع ظرف‌شویی به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید تا تمام سبزی‏ها‏ در داخل کفاب قرار بگیرند. سپس مدت ۵ دقیقه سبزی ها را در کفاب نگه دارید تا تخم انگل‏ها از آنها جدا شوند.

بعدا سبزی انگل زدایی شده را از روی کفاب جمع‌آوری کرده و ظرف و سبزی را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقی مانده مایع ظرف‌شویی از آن جدا شود.

ضدعفونی:

برای ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروب‏ها‏، یک گرم (نصف قاشق چای‌خوری) پودر پرکلرین ۷۰ درصد را در ظرف ۵ لیتری پُر از آب بریزید. سپس سبزی‏ها‏ را برای مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آن بریزید تا ضدعفونی شوند.

شستشو و آبکشی:

سبزی‏ها‏ی ضدعفونی شده را از محلول پرکلرین بیرون آورده و چند بار با آب سالم بشویید

غذاهای کپک زده را می توان خورد؟

چه در یخچال، چه در انباری و چه در زیرزمین، به هر حال گاهی پیش می‌آید که کنار مواد غذایی لکی می‌افتد و کپک می‌زند. این قسمت های سبزرنگ کرک‌دار که کم‌کم رشد می‌کنند و وسیع می‌شوند، نه تنها زشت هستند، بلکه برای سلامتی بدن هم بسیار مضرند.

در حقیقت اکثر آنها از خود، مواد سمی ترشح ‌کرده و در زیرشان قارچ‌ها زندگی می‌کنند. این قارچ ها گرچه هیچ شباهتی به قارچ‌های سفید و زیبایی ندارند که کنار درختان می‌رویند، اما از همان گروه‌اند.

تقریبا بین ۶۵ تا ۱۰۰ هزار گونه قارچ شناسایی شده است که از میان آنها ۲۰ هزار گونه را قارچ‌های ریز میکروسکوپی تشکیل می‌دهند. مانند تمامی قارچ‌ها، این نوع‌شان نیز از سلول‌هایی به نام اوکاریوت تشکیل شده‌اند. این به آن معنی است که قارچ‌ها دارای هسته سلولی، کرومزوم و اعضای داخلی هستند.

مانند سلول‌های گیاهی و بر خلاف سلول‌های حیوانی، سلول‌های قارچ دیواره‌ای سخت دارد که از آن در برابر فشارهای مکانیکی و شیمیایی حفاظت می‌کند و در عین حال تغذیه را برای سلول کمی دشوار می‌سازد.

بر خلاف سلول های گیاهی، سلول‌های قارچ قادر نیستند به تنهایی مواد آلی را با هم ترکیب کنند، بنابراین ناچارند مواد غذایی را فاسد کنند تا اجزای‌شان ساده و قابل جذب شود و بتوانند از آنها استفاده کنند.

البته لازم به ذکر است که قارچ‌ها مجهز به نوعی سلاح شیمیایی‌اند. آنزیم‌ها و اسیدهای آنها قادرند سلولز و دیگر ترکیبات را هیدرولیز کرده و به این ترتیب به سلول‌های قارچ این امکان را بدهند تا از هر نوع ماده غذایی در دسترس استفاده کنند. به همین دلیل است که رشد کپک و قارچ سبب فاسد شدن مواد غذایی می‌شود.

کپک‌ها برگ برنده دیگری هم دارند. آنها می‌توانند ازت را به شکل ماده معدنی یا ارگانیک جذب کنند و به این ترتیب در مکان‌هایی که ازت در آنجا کم است به راحتی زندگی کنند.

همچنین کپک‌ها به راحتی در جاهایی که آب نیست و حتی باکتری قدرت تکثیر ندارد، رشد می‌کنند. به‌علاوه، خیلی راحت‌تر از باکتری‌ها می‌توانند مواد غذایی را فاسد کنند.

سبزیجات، میوه‌ها و گوشت بیشتر قربانی کپک‌ها می‌شوند تا باکتری‌ها.

کپک‌ها حتی در محیط‌هایی که اکسیژن وجود ندارد یا خیلی کم است، می‌توانند زیاد شوند و به راحتی حتی در ۴ درجه پایین و ۴۰ درجه بالای صفر تکثیر یابند، اما دمای ایده‌آل آنها ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. این شرایط سبب شده است تا کپک‌ها بتوانند در هر شرایطی روی هر ماده غذایی رشد کنند.

آیا می‌دانید کپک‌ها چگونه زیاد می‌شوند و روی یک ماده غذایی را می‌پوشانند؟

آنها از سلول‌های بسیار ریزی به نام اسپور تشکیل شده اند که دارای متابولیسم بسیار کم و بدون آب و با یک غشای بسیار ضخیم هستند.

اسپورها بسیار زیاد و سبک هستند و عمر طولانی دارند و می‌توانند در هوا پراکنده یا توسط حشرات جا به جا شوند و همه جا بروند.

وقتی این سلول‌ها در محیطی با شرایط مناسب قرار ‌گیرند که آب نیز وجود داشته باشد، مانند یک دانه عمل می‌کنند، ریشه می‌دهند و یک سلول قارچ به وجود می‌آورند.

برخی از انواع قارچ‌ها مفیدند، اما برخی دیگر مواد سمی ترشح می‌کنند. تقریبا می‌توان گفت که ۱۰۰ نوع قارچ مضر برای پستانداران وجود دارد که برخی از آنها سموم طبیعی ترشح می‌کنند که بسیار قوی بوده و از آن جمله می‌توان به آفلاتوکسین، تریچوتسن، پاتولین و اوچراتوکسین اشاره کرد.

سموم این قارچ‌ها که می‌توانند بیماری‌های سختی ایجاد کنند در تمامی لایه‌های یک ماده غذایی نفوذ ‌کرده و تنها مختص به قسمتی نیست که کپک در حال رشد روی آن است، بنابراین باید گفت شستن یک ماده غذایی که قسمتی از آن کپک زده و برداشتن کپک و خوردن باقیمانده ی آن درست نیست.

گاهی همین مواد سمی بسیار کم می‌توانند باعث بروز مشکلات حاد در شما شوند.

شرایط نگهداری گوشت در خانه

۶ شرط در نگه داری گوشت:

بشر زمانی به مصرف گوشت روی آورد که با حیوانات مختلف و زندگی آنها آشنا شد و ادوات مختلفی برای شکار ابداع کرد.سپس با الگوبرداری از حیوانات درنده، گوشت شکار خود را درید و مصرف کرد. در طول حیات بشری طی اعصار مختلف نقش گوشت و شکار به عنوان یک رکن غذایی حفظ شد و با پیچیده‌تر شدن جوامع و پیدایش تمدن، حوزه تولید، فرآوری، عرضه، نگهداری و طبخ آن به یک صنعت پایا و پویا تبدیل شد…

گوشت یک ماده پروتئینی منحصر به فرد است و نمی‌توان جایگزین کاملی برای آن برگزید. این روزها به دلیل مشکلات جوامع صنعتی و احساس نیاز و همچنین رغبت خانواده‌ها به ذخیره سازی برخی اقلام غذایی از جمله گوشت و محصولات پروتئینی، مساله‌ بهداشت و نگهداشت این غذای پروتئینی در اماکن عرضه و منازل حایز اهمیت است. آنچه در پی می‌آید، نکاتی است در مورد باید‌ها و نبایدهای نگهداری از گوشت در خانه:

۱- اول باید از سلامت ماده غذایی مطمئن شد زیرا بهترین تدابیر نگهداری از گوشت نیز در مواردی که خرید ما کیفیت نداشته باشد هیچ ارزشی ندارد. پس نیازهای خود را از فروشگاه‌های بهداشتی و خوشنام تهیه کنید و دقت کنید که زنجیره سرما در آنها رعایت شود یعنی گوشت داخل یخچال بوده باشد. سعی کنید گوشت را از نزدیک‌ترین محل معتبر عرضه خریداری کنید.

۲- اگر خرید شما بسته‌بندی‌شده و تمیز است و قصد دارید ۲ تا ۴ روز بعد از خرید، آن را مصرف کنید، نیازی به تغییر بسته‌بندی نیست و می‌توانید آن را در همان شکل تا زمان مصرف در یخچال نگهداری کنید. اگر گوشت را تمیز، خرد و در کیسه‌های پلاستیکی بسته‌بندی کرده‌اید تا ۲ روز می‌توانید آن را در یخچال (دمای زیر ۲ درجه سانتی‌گراد) نگه دارید و البته به شرط بسته‌بندی در پاکت‌های آلومینیومی‌(فویل) یا کاغذ مومی‌ می‌توانید تا ۴ روز به این روند ادامه دهید. بسته‌بندی مناسب گوشت علاوه بر ممانعت از نشت آلودگی و نفوذ بوی گوشت در سایر مواد، موجب حفظ رطوبت مطلوب آن می‌شود.

۳- فریز کردن و انجماد یک روش مناسب برای نگهداری طولانی مدت از گوشت است. هر چند که مقادیر جزیی از مواد مغذی مثل املاح، پروتئین‌ها و ویتامین‌های محلول در آب طی روند خارج کردن گوشت از حالت انجماد (دیفراست ) از بین می‌روند اما گوشت عمده خواص فیزیکی مثل طعم، بو، بافت و ارزش غذایی‌اش را حفظ می‌کند. دمای فریزر حدوداً باید پایین‌تر (سردتر) از ۱۷- درجه سانتی گراد باشد. بسته‌بندی مناسب و مطمئن ضمن ممانعت از تبادلات هوا و رطوبت، گوشت را در مقابل فریزسوختگی ( خشکی بیش از حد سطح گوشت) محافظت می‌کند.

۴- طولانی بودن زمان قرارگیری گوشت در معرض اکسیژن و نور موجب پدیده‌ای بنام اکسیداسیون چربی‌ها در ساختمان گوشت می‌شود که یکی از عوامل ایجاد طعم نامطلوب در گوشت است. برای دوری از چنین مشکلاتی قبل از فریز این محصولات، چربی‌های اضافی آن را تا حد ممکن پاک کرده و در استحکام و نفوذناپذیری بسته‌ها وسواس به خرج دهید. حجم گوشت هر بسته باید متناسب با مصرف یک یا در نهایت دو وعده غذایی باشد،به طوری که مجبور نباشید محتوی باقی مانده بسته را مجدداً فریز کنید. محصولات فرآوری شده با ادویه و نمک را فقط به شکل وکیوم می‌توان فریز کرد و گرنه در عرض چند روز طعم ترشیدگی پیدا می‌کنند.

۵ – غذاهای گوشتی مانده را هرچه سریع‌تر به یخچال یا فریزر منتقل کنید. اگر مقدار غذای اضافی‌تان زیاد است، آن را در ظرف‌های کوچک و کم‌عمق ریخته تا هرچه سریع‌تر سرد شوند.

۶ – فریز کردن گوشت راه نسبتاً آسان و مطمئنی برای نگهداری محصولات غذایی است اما باید از صحت کار فریزر نیز اطلاع داشت. به این منظور می‌توان هر از چند گاهی با آزمایشی ساده به این اطمینان رسید. دماسنجی را بین بسته‌های داخل فریزر جاسازی کرده، ۵ تا ۸ ساعت بعد دماسنج را بیرون آورده و دما را بخوانید. دقت داشته باشید که قبل از به کارگیری، دماسنج باید دمای صفر را نشان بدهد.

۴ سوال متداول

آیا فریز کردن گوشت، تمام میکروب‌های آن را از بین می‌برد؟

نه، ولی با سردسازی و انجماد می‌توان از رشد و حیات معمولی میکروب‌ها جلوگیری کرد.

آیا می‌توان گوشت خارج شده از فریزر را مجدداً منجمد کرد؟

این کار مگر به شرط پخت توصیه نمی‌شود؛ زیرا کیفیت گوشت در هر بار انجماد و ذوب کاهش می‌یابد. با علم به این نکته که بافت گوشت محتوی درصد بالایی آب است، انجماد موجب ایجاد کریستال‌های یخ در ساختار آن می‌شود. این کریستال‌ها به هنگام ذوب بسته گوشتی، فیبرهای ساختمانی گوشت را پاره کرده و موجب راه افتادن خونابه می‌شوند. اگر فریز تکرار شود، ساختار گوشت بسیار خشک خواهد شد. همچنین تکرار عمل فریز می‌تواند خطر آلودگی میکروبی گوشت را افزایش دهد.

بسته‌های وکیوم گوشت چه مزیتی دارند؟

بسته‌بندی وکیوم گوشت، زمان ماندگاری را افزایش می‌دهد؛ زیرا با حذف هوا از محیط گوشت، رشد میکروب‌ها متوقف می‌شود. ممکن است این نوع حفاظت، موجب ایجاد بوی مخصوصی در گوشت شود ولی این خطری ندارد و در حین پخت و پز از بین خواهد رفت.

اگر نگهداری در فریزر بیش از زمان توصیه شده باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

زمان نگهداری محصولات گوشتی به شکل یخ زده، به علت مهار رشد میکروبی، بالاست. این زمان بیش از آنکه به سلامت غذا مربوط باشد، به کیفیت مورد نظر خانواده‌ها ارتباط پیدا می‌کند. بعد از یک مدت زمان خاص علی‌رغم رعایت تمامی نکات، گوشت فریزشده شروع به خشک شدن می‌کند و این موضوع موجب از بین رفتن طعم مورد انتظار این ماده غذایی خواهد شد.

دکتر حامد حیدری‌والا

نکاتی در رابطه با نگهداری مواد غذایی

اگرچه نگهداری مواد غذایی یک دانش روز است و روش ‌های علمی‌ متعددی برای حفظ کیفیت و سلامت غذا وجود دارد که در تمام دنیا هم مورد استفاده قرار می ‌گیرد، اما این یک امر مسلم است که مصرف غذای تازه، سالم ‌تر از مصرف غذایی است که مدت ‌ها قبل تهیه شده و در یخچال یا فریزر نگهداری شده است.

به دلیل تحولاتی که در سال‌های اخیر در نحوه زندگی رخ داده(تحولاتی نظیر حضور فعال تر زنان در مشاغل اجتماعی)، به هرحال نمی‌ توان گفت که همچنان تهیه غذای تازه کار آسانی است. اما با توجه به تمهیداتی که دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، در رابطه با شیوه نگهداری غذا در یخچال و فریزر توصیه می ‌کند، می‌ توان پذیرفت که در این شرایط نیز می ‌شود از غذایی با کیفیت بالا استفاده کرد. وی می‌ گوید: “نگهداری غذا موجب بروز بیماری‌ نمی ‌شود؛ بلکه مشکل زمانی به وجود می آید که رعایت اصول علمی‌ نگهداری غذا(چه صنعتی، چه خانگی) نادیده گرفته شود.”

در بحث نگهداری غذا اولین نکته ‌ای که باید به آن دقت شود، تفاوت حساسیت گروه ‌های مختلف غذایی در برابر آلودگی است. دکتر وفا در این رابطه می گوید: “گوشت و لبنیات و مخصوصا گوشت سفید به شدت در معرض فساد و مسمومیت غذایی هستند. میوه و سبزی نیز در صورتی که به ‌طور نا مناسبی در یخچال نگهداری شوند، احتمال فساد شان افزایش پیدا می‌ کند. بنابراین باید با استفاده از کیسه ‌های شفاف مخصوص داخل یخچال، آن ها را نگهداری کرد.”

اصل اول، شستن

شستن مرتب و ماهانه یخچال و تنظیم دمای آن در محدوده ۲ تا ۶ درجه سانتی ‌گراد(به طور متوسط ۴ درجه سانتی‌ گراد) از نخستین توصیه‌ هایی است که فوق تخصص میکروب شناسی مواد غذایی، دکتر ابوالفتح شجاعی، برای کاهش آلودگی یخچال توصیه می‌ کند: “برای این که میکروب‌ های حاصل از میوه و سبزی در محیط یخچال پخش نشوند، باید پس از شستن و خشک شدن کامل، آن ها را در یخچال قرار داد.”

براساس توصیه‌ های دکتر شجاعی، هر ماده غذایی قبل از قرارگیری در یخچال، باید شسته شود و تنها استثنای این توصیه، تخم ‌مرغ است که شستن آن، به از بین رفتن پوشش محافظ پوسته‌ اش منجر می ‌شود.

نگهداری غذا موجب بروز بیماری‌ نمی ‌شود؛ بلکه مشکل زمانی به وجود می آید که رعایت اصول علمی‌ نگهداری غذا(چه صنعتی، چه خانگی) نادیده گرفته شود.

در رابطه با لبنیاتی چون پنیر نیز حتما باید انواع فله ‌ای پنیر را در آب و نمک قرار داد ولی پنیرهای تخمیری نیازی به این مراقبت ندارند. از موارد دیگری که دکتر شجاعی، رعایت آن را ضروری می‌ داند، این است که اگر غذایی از مواد خام فریزری تهیه شده، باید در همان وعده مصرف شود و غذای حاصل از این مواد نباید مجددا در فریزر یا یخچال نگهداری شوند زیرا فریزر باعث کریستاله شدن آب داخل مواد غذایی می ‌شود و چون کریستال‌ ها نسبت به آب در حالت مایع، فضای بیشتری را اشغال می‌ کنند، بر همین اساس این کریستال ‌ها باعث انفجار دیواره سلولی می ‌شوند. حال اگر غذای حاصل از این مواد مجددا داخل یخچال قرار گیرند، هضم و جذب غذای اخیر، بسیار مشکل خواهد بود.

اصل دوم، مدت نگهداری

دکتر شجاعی، درباره مدت زمان نگهداری مواد غذایی می ‌گوید: “به ‌طور کلی، فرآورده ‌های گوشتی چربی‌ دار(سوسیس و کالباس) برای مدت سه ماه و فراورده ‌هایی مانند گوشت قرمز و گوشت سفید کم ‌چربی برای مدت شش ماه داخل فریزر(در دمای منهای ۱۸ درجه سانتی‌ گراد) قابل نگهداری هستند. سبزی‌ های خام حداکثر یک هفته و سبزی‌ های پخته حداکثر ۲ تا ۳ روز می توانند داخل یخچال نگهداری شوند.”

اما از آنجا که با وجود تمام‌ این تمهیدات، فرار از دست آلودگی ‌های ناشی از یخچال غیرممکن بوده و در بسیاری از موارد، تشخیص آن با چشم غیرمسلح امکان پذیر نیست؛ دکتر شجاعی تاکید می‌ کند که: “غذاهای مایع مثل شیر باید پس از خروج از یخچال حداقل ۳ دقیقه جوشانده شوند و غذاهای جامد نیز باید پس از حرارت دیدن کافی و گرم شدن میل شوند.”

اصل سوم، موارد قطعی عدم مصرف

در کل دسترسی به یخچال عاری از میکروب، تقریبا محال است. در بسیاری از موارد، مواد غذایی داخل یخچال و فریزر تحت تماس با انواع میکروب‌ ها هستند و می ‌توانند دچار فساد یا مسمومیت غذایی شوند.

هر چند در بحث فساد غذایی الزاما با مسمومیت غذایی رو به رو نیستیم(مثل سیب یا موزی که در یخچال قهوه‌ای شده‌اند) اما دکتر شجاعی توصیه به عدم مصرف غذاهایی دارد که دچار چنین فسادهایی شده ‌اند.

در این شرایط اگر چه خوردن آن ها به بیماری خاصی منجر نمی ‌شود، اما در این حالت، غذا به گونه ‌ای تغییر می ‌کند که قابلیت مصرف ندارد.

به هر حال، فساد یا مسمومیت غذایی توسط میکروب ‌ها ایجاد می‌ شود و این میکروب‌ های داخل یخچال بر اساس اظهارات دکتر شجاعی، فوق تخصص میکروب‌شناسی مواد غذایی، شامل سه گروه‌ اند:

باکتری‌ ها، اسپور قارچ‌ ها و میکروارگانیسم ‌های سرمادوست.

به‌ علاوه، در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، ابتلا به برخی بیماری‌ ها مثل اسهال و استفراغ و انواع سرطان، دور از انتظار نخواهد بود.

میکروارگانیسم‌ ها در صورت فعال شدن در بسیاری از موارد، ردپاهایی از خود بر جا می‌ گذارند که در شناسایی این عوامل فساد کمک ‌کننده هستند. به محض مشاهده شواهد فساد مواد غذایی(تغییر رنگ غذا، تغییر قوام، طعم و بوی غذا) باید از مصرف این مواد غذایی پرهیز کرد.

افسانه بهرامی

هفته نامه سلامت

*مطالب مرتبط:

با کپک غذاها چه کنیم؟

سوال هایی درباره انجماد غذاها

جدول زمان نگهداری انواع گوشت

تقویم برای فریزر

مدت نگهداری مواد در یخچال

ترکیبات شیمیایی موجود در غذا

پیشگیری از بیماری‌های ناشی از غذا

بیماری های ناشی از غذا

چه نکاتی را در خرید و نگهداری سبزیجات رعایت کنیم؟

چگونگی نگهداری و مصرف غذا در تابستان (۱) و (۲)

رب گوجه فرنگی و نکات بهداشتی آن

 

ناخالصی

آن چه هنگام مصرف رب گوجه‌فرنگی بسیار اهمیت دارد، استفاده از رب گوجه فرنگی با ناخالصی‌های کمتر است.

برای پی بردن به وجود ناخالصی در رب، می‌توانید آن را روی یک سطح صاف و سفید مانند پشت سینی، بریزید و با شیء مسطح دیگری مانند شیشه یا ته لیوان، روی آن فشار آورید تا رب پخش شود و به صورت یک لایه نازک در میان دو سطح قرار بگیرد. در این صورت، ناخالصی‌هایی مانند هسته، پوسته، ذارت خارجی، چوب و سایر مواد زاید به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

رب گوجه فرنگی باید یک دست و عاری از هرگونه ناخالصی و ذرات تیره، پوسته‌های گوجه و هسته باشد و نیز عاری از هرگونه طعم یا بوی تند و زننده مانند بوی کپک یا ماندگی باشد.

تنها چاره اصلی جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است با مصرف رب تقلبی رخ دهد، استفاده از محصولات استانداردی است که مجوز و پروانه بهداشتی دادند و نیز معرفی افراد سودجو و متقلبی است که چنین محصولاتی را تولید می‌کنند.

باز کردن

پیش از باز کردن در رب گوجه فرنگی، باید سطح خارجی قوطی را به خوبی با مایع ظرف شویی بشویید و سپس در قوطی را باز کنید.

رب گوجه فرنگی در برابر فساد بسیار حساس است. برای ماندگاری بیشتر رب و جلوگیری از کپک زدن آن، بهتر است پس از بازکردن در قوطی رب، محتوی قوطی را در یک ظرف شیشه‌ای دردار خالی کنید و آن را در یخچال قرار دهید. همچنین هنگام استفاده از رب، از قاشق تمیز استفاده کرده و پس از مصرف، در شیشه را محکم ببندید و در یخچال قرار دهید.

رب گوجه‌فرنگی در تهیه بیشتر غذاها کاربرد دارد و به دلیل طعم و بوی دلپذیر آن، چاشنی مناسبی برای انواع غذاهای گوشتی و سرخ کردنی است.

در صنعت نیز از رب گوجه‌فرنگی برای تهیه انواع کچاپ گوجه فرنگی و چاشنی‌های غذایی، استفاده می‌شود.

تقلبی

یکی از مواردی که بعضی اوقات هنگام مصرف رب گوجه‌فرنگی مشخص نمی‌شود، تقلبی بودن آن است.

برخی از سودجویان، با اضافه کردن سبزی‌هایی مانند کدوی پخته یا سیب‌زمینی پخته‌ و له شده، پودر نشاسته و سایر مواد دیگر در ترکیب رب گوجه‌فرنگی و حرارت دادن آنها با هم، رب گوجه فرنگی تقلبی را به بازار عرضه می‌کنند.

تنها چاره اصلی جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است با مصرف رب تقلبی رخ دهد، استفاده از محصولات استانداردی است که مجوز و پروانه بهداشتی دادند و نیز معرفی افراد سودجو و متقلبی است که چنین محصولاتی را تولید می کنند

 

جدول زمان نگهداری انواع گوشت 

 

نحوه و زمان نگهداری فرآورده‌های خام دامی 

 

نام فرآورده و شکل عرضه شرایط نگهداری عمر ماندگاری
گوشت قرمز (گاو و گوسفند) تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۳ روز
گوشت قرمز تازه ، بسته‌بندی در خلا برودت یخچال ۵ روز
گوشت قرمز تازه ، بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده برودت یخچال ۷ روز
گوشت قرمز منجمد، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۹ ماه
گوشت قرمز چرخ‌کرده تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۲ روز
گوشت قرمز چرخ‌کرده منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۳ ماه
گوشت سفید (مرغ) تازه، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۳ روز
گوشت سفید تازه ، بسته‌بندی در خلا برودت یخچال ۵ روز
گوشت سفید تازه ، بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده برودت یخچال ۷ روز
گوشت سفید منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۱۲ماه
ماهی شکم خالی تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۳ روز
ماهی شکم خالی منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۶ ماه
میگو تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۳ روز
میگو منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۱۲ماه
آلایش خوراکی گاو و گوسفند تازه، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۲ روز
آلایش خوراکی منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۴ ماه
آلایش خوراکی مرغ تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۲ روز
آلایش خوراکی منجمد ، بسته‌بندی معمولی برودت فریزر ۳ ماه
تخم‌مرغ تازه ، بسته‌بندی معمولی برودت یخچال ۱ ماه

 

بسته‌بندی معمولی منظور بسته‌بندی در ظروف یک بار مصرف یا بسته‌بندی در پوشش پلاستیکی پلی‌اتیلن است.

برودت یخچال منظور دمای صفر تا ۴ درجه سانتی گراد است.

برودت فریزر منظور دمای ۱۸- درجه سانتی‌گراد است

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>