بسته بندی های نوین

چکیده:

برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی، نگهداری و عرضه آنها به صورت سالم به مصرف‌کننده، بسته‌بندی مناسب الزامی به نظر می‌رسد. با توجه به اهمیت صادرات غیرنفتی باید به مواد اولیه بسته‌بندی و دستگاه‌های موردنیاز توجه خاصی شده، استفاده بهتر از پتانسیل موجود در کشور (مواد اولیه بسته‌بندی موجود)، شناخت بهترین مواد اولیه بسته‌بندی که از لحاظ اقتصادی و محیط زیست حائز اهمیت هستند، ساخت دستگاه‌های بسته‌بندی مورد نیاز، دادن اطلاعات کافی به صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان مواد غذایی درباره مواد اولیه بسته‌بندی و عوارض ناشی از آنها بر روی محیط زیست، از جمله مواردی است که باید به آنها توجه نمود.

با افزایش تولید مواد غذایی در کشور ضرروی است که اطلاعات کافی درباره بسته‌بندی به پژوهشگران این صنعت داده شود.

هدف از بسته‌بندی کردن مواد غذایی افزایش ماندگاری و همچنین حفاظت کامل موادغذایی دربرابر عوامل فساد درونی و بیرونی و اکسایشی می باشد. همچنین حمل و نقل مواد غذایی بهتر و آسانتر انجام گیرد.

لذا برای جلوگیری از ضایعات مواد غذایی استفاده از تکنولوژی نوین بسته‌بندی الزامی است.

در کشور ما به ویژه طی چندسال گذشته، جهت نیل به خودکفایی اقتصادی و گرایش به سمت تولید و صادرات محصولات غیرنفتی، سیاست‌هایی در جهت حمایت از صنایع کشاورزی و تبدیلی اتخاذ شده است. کشاورزی و صنایع وابسته به آن در ایران (خصوصاً با مناسب بودن شرایط آب و هوایی) می‌تواند علاوه بر تأمین نیاز داخلی، در جهت صادرات نیز گام‌های بلندی بردارد. با توجه به این که حجم تولید محصولات کشاورزی مملکت ما در حدود ۶۲ میلیون  تن در سال است (۸۱-۱۳۸۰) و با احتساب ۳۰درصد ضایعات (و گاهی بیشتر) خساراتی که از این بابت متوجه کشور می‌شود در حدود ۲۶ میلیون تن به ارزش معادل ۲/۳ میلیارد دلار در سال خواهد بود. یکی از عوامل مهم در ایجاد ضایعات محصولات کشاورزی محدود بودن امکانات بسته‌بندی (مواد اولیه بسته‌بندی، دستگاه‌های بسته‌بندی و افزایش قیمت مواد اولیه بسته‌بندی و دستگاه‌های مدرن) است که در حدود۷ درصد کل خسارات بخش کشاورزی را تشکیل می‌دهد. بسته‌بندی کالاهای صادراتی غیرنفتی، چنان جدی و مسئله‌ساز است که می‌باید دولت به عنوان گامی در راه توسعه صادرات، تسهیلاتی برای وارد کردن دستگاه‌های جدید بسته‌بندی و مواد لازم فراهم آورد و امکانات کافی در اختیار شرکت‌های صادرکننده قرار دهد. رکود صنعت بسته‌بندی در ایران را می‌توان ناشی از کمبود و گرانی مواد اولیه بسته‌بندی و وسایل مورد نیاز و کافی نبودن آگاهی صادرکنندگان در این امر دانست.

نانوتکنولوژی ونانوکامپوزیت هادر آینده‌ای نزدیک سبب ایجاد تغییر ذهنیت عمومی در اقتصاد می‌شود و قطعاً استانداردهای صنعتی و بازارهای اقتصادی جهان متکی بر دانش و فن‌آوری نانو خواهد بود.

امروزه در دنیا، از نانوتکنولوژی به عنوان روند کلیدی و تاثیرگذار در علم، فن‌آوری و صنعت یاد می‌شود.

کلمات کلیدی:بسته بندی-نانوتکنولوژی-نانوکامپوزیت-حفاظت موادغذایی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>