نشانه های خطرناک حمله قلبی چیست؟

اگر مشکوک به حمله قلبی بودم چه کار کنم؟

به جز این من چه کاری می توانم انجام دهم؟

چرا افراد به اندازه کافی سریع عمل نمی کنند؟

چطور می توانم از بیماری قلبی جلوگیری کنم؟

چطور می توان بیشتر یاد گرفت؟

آیا شما سوال یا توضیحی از دکتر خود دارید؟

نشانه های خطرناک حمله قلبی چیست؟
نشانه های خطرناک حملات قلبی چیست؟
بیماری قلبی – عروقی قاتل شماره یک در کشور ما است. در حدود نیمی از مرگ و میرهای بیماری قلب و رگهای خونی ناشی از بیماری عروق کرونر، شامل حملات قلبی هستند. ۰۰۰، ۳۲۵ نفر در سال به خاطر حملات کرونری قبل از رسیدن به بیمارستان و اورژانس جان خود را از دست می دهند. اما با اقدام سریع می توان از مرگ تعدادی از آنها جلوگیری کرد. بعضی از حملات قلبی ناگهانی و شدید هستند. اما بیشتر این حملات به آرامی همراه با درد خفیف یا ناراحتی شروع می شوند. در زیر بعضی از نشانه هایی که می تواند به معنای حملات قلبی باشد توضیح داده می شود:

تنگی نفس: این مشکل ممکن است با ناراحتی قفسه سینه یا بدون آن همراه باشد. نشانه های دیگر: ممکن  است شامل ایجاد عرق سرد در بدن، تهوع یا سبکی سر باشد. ناراحتی در دیگر نقاط فوقانی بدن: نشانه هایی شامل درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو،پشت سر، گردن، فک یا معده در بیمار ایجاد می شود. ناراحتی قفسه سینه: بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز قفسه سینه  می باشد که  بیش ازچند دقیقه طول می کشد یا اینکه درد از بین می رود و دوباره بر می گردد. بیمار می تواند احساسی مانند ناراحتی، فشار، سنگینی، پری یا درد داشته باشد.

درمردان وزنان معمولا بیشتر نشانه های حملات قلبی شامل  درد یا ناراحتی در قفسه سینه می باشد. اما زنان  تا حدودی به احتمال زیاد بیشتر از مردان برخی از علائم رایج دیگر مخصوصا تنگی نفس، تهوع/استفراغ، درد در پشت یا فک را تجربه می کنند.

اگر مشکوک به حمله قلبی بودم چه کار کنم؟
• بیشتر از ۵ دقیقه برای کمک منتظر نمانید. با شماره ۱۱۵ یا اورژانس داخلی خدمات پزشکی مانند آتش نشانی یا آمبولانس تماس بگیرید.
فورا خود را به بیمارستان برسانید.
• اگر شما یکی از نشانه های ذکر شده را دارید و با خدمات داخلی پزشکی نمی توانید تماس بگیرید کسی باید رانندگی کند و شما را فورا به بیمارستان برساند. خودتان نباید رانندگی کنید، مگر اینکه چاره دیگری نداشته باشید.
به جز این من چه کاری می توانم انجام دهم؟
• اگر شما به درستی آموزش دیده اید و بیمار نبض و ضربان قلب ندارد، برای نجات بیمار میتوانید CRP (تنفس دهان به دهان و ماشاژ قفسه سینه) به قربانی بدهید تا کمک ازراه برسد.
• قبل از نیاز به فوریت، ایده خوبی است، بیمارستانی که دارای اورژانس ۲۴ ساعته مراقبت های قلبی در منطقه ی زندگی شما می باشد را پیدا کرده و بشناسید. هم چنین، لیستی از شماره تلفن های اضطراری را در تلفن ذخیره کنید و با خود در تمام مدت همراه داشته شما باشید.
چرا افراد به اندازه کافی سریع عمل نمی کنند؟
نیمی از بیشتر افرادی که حمله قلبی دارند بیشتر از دو ساعت جهت رسیدن کمک منتظر می مانند. بعضی ازافراد از درخواست کمک از افراد دیگرخجالت می کشند و همچنین از گفتن این نشانه ها به دکتر می ترسند. این احساسات که خطرناک هستند به آسانی فهمیده می شود. اگر شما یا کسی که نزدیک شماست نشانه هایی از حملات قلبی را دارد فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید.
چطور می توانم از بیماری قلبی جلوگیری کنم؟
• سیگار نکشید واز دود تنباکو دیگر افراد اجتناب کنید.
• در صورت داشتن فشار خون بالا آنرا درمان کنید.
• غذا هایی را که دارای چربی اشباع شده کمتر، ترانس چربی، کلسترول، ونمک  کمتری هستند مصرف کنید
• فعالیت فیزیکی منظم انجام دهید.
• وزن خود را تحت کنترل نگه دارید.
• به طور منظم چکاپ پزشکی انجام دهید.
• داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
• اگر بیماری دیابت دارید قند خون خود را کنترل کنید.
چطور می توان بیشتر یاد گرفت؟
۱. با دکتر، پرستار یا دیگر متخصصان صحبت کنید. اگرشما مبتلا به بیماری قلبی هستید یا سکته مغزی  داشته اید اعضای خانواده شما نیز ممکن است ریسک بالایی از خطر را داشته باشند. خیلی مهم است که آنها تغییراتی در پایین آوردن ریسک خطر موجود ایجاد کنند.
۲. برای اینکه بیشتر در مورد بیماری قلبی و سکته مغزی یاد بگیرید به سایت ها معتبر مراجعه کنید
۳. ما دراین سایت تعدادی جزوه های آموزشی در اختیار شما قرار داده ایم که می تواند به شما در کاهش خطر کمک کند.

دانستن قدرت است، بنابراین یاد بگیرید و زندگی کنید.

آیا شما سوال یا توضیحی از دکتر خود دارید؟
چند دقیقه ای  را جهت یا دداشت کردن سوالات خود برای دفعه بعدی که پزشک یا پرستار خود را می بینید اختصاص دهید. برای مثال :
چطور حمله قلبی را می توان آنژین صدری نامید؟
حمله قلبی چه تفاوت هایی با سکته مغزی دارد؟

مترجم: فاطمه اورعی قدوسی

منبع: انجمن قلب آمریکا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− نُه = 0

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>